EthereumHaberler

Ethereum (ETH) Test Ağında Sorun: Neler Oldu?

Ethereum'un geçiş ağı olarak bilinen Beacon Chain üzerinde 7 blok yeniden organize edildi ve ağın kontrolünün kaybedildiği iddia edildi.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), büyük bir sorun ile karşı karşıya.

Ethereum, kurucu ortak Vitalik Buterin‘in de yaptığı açıklamalara göre Ağustos ayında ETH 2.0’ye geçişi tamamlayabilir. Buna rağmen şu an ağda bir sorun yaşandı.

Ethereum Beacon Chain Sorun Yaşadı

Ağustos ayında gerçekleşmesi beklenen geçiş öncesinde, iki ağ arasında köprü görevi gören Beacon Chain büyük bir sorun yaşadı. 25 Mayıs tarihindeki verilere bakıldığında, 3.887.075. bloktan, 3.887.081. bloğa kadar olan bloklarda yeniden organizasyon yaşandığı ve bunların sekteye uğradığı görüldü.

Blokların yeniden organize edilmesi, ağın aslında istendiği gibi çalışmaması durumunda yaşanır ve istenmeyen bir fork veya yeni bir ağ oluşmasına neden olur.

Söz konusu durum genellikle kötü amaçlı bir madenci ağa saldırdığında veya bir yazılımsal açık olduğunda yaşanır.

Geliştiriciler ise bunun yazılımsal bir açık olduğunu düşünmekte. Ethereum Core geliştiricilerinden Preston Van Loon, bunun zararlı bir durum olmadığını aktardı. Buterin ise onun teorisini olumlu olarak yorumladı.

Ethereum ağında yaşanan bu sorun şu an kontrol altına alındı. Buna rağmen geçiş ağın böyle bir sorun yaşanması, olası bir geçiş sonrası Ethereum ağında bunun yaşanıp yaşanmayacağına dair korkuları da yeniden diriltti.

Özellikle bu gibi sorunlar ETH 2.0 sürecini olumsuz etkileyecek ve geçiş süresi ileri tarihlere ertelenecektir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu