Kripto HaberleriEthereumEthereum Kurucusu: "Oyun Sonu"

Ethereum Kurucusu: “Oyun Sonu”

Takip et

Kripto para piyasalarındaki dalgalanma devam ederken, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin son makalesini yayınladı.

Makalenin başlığında, “Endgame” (oyunun sonu) yazması, kripto para yatırımcılarında kısa süreli bir paniğe neden oldu.

Korkunun zirve yaptığı bir anda “oyunun sonu” başlığıyla yayınlanan makaleye, aynı anda binlerce kişi erişmek isteyince internet sitesinde kısa süreli bir erişim problemi yaşandı.

Ancak makaleye ulaşanlar, konunun fiyatlarla veya piyasanın geleceği ile olmadığını görerek rahatladı.

Uzun süredir blok boyutları, işlem süreleri ve merkeziyetsizlik üzerine çalışan Buterin son makalesinde, yüksek blok frekansı ve yüksek blok boyutu kullanan ağların merkezilik problemlerini aşmaları ve sansüre dirençli bir hale gelmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini aktardı.

“Ortalama bir “büyük blok zinciri” düşünün – çok yüksek blok frekansı, çok yüksek blok boyutu, saniyede binlerce işlem, ama aynı zamanda oldukça merkezi: bloklar çok büyük olduğundan, yalnızca birkaç düzine veya birkaç yüz düğüm çalıştırabilir.

En azından benim standartlarıma göre, böyle bir zinciri kabul edilebilir ölçüde güvenilir ve sansüre dirençli kılmak için ne gerekir ?

İşte makul bir yol haritası:

1- Dağıtılmış blok doğrulaması yapmak için düşük kaynak gereksinimleriyle ikinci bir staking katmanı ekleyin.

2- Kullanıcıların blok geçerliliğini doğrudan (ve ucuza) kontrol etmelerini sağlamak için dolandırıcılık kanıtlarını veya ZK-SNARK’ları tanıtın.

3- Kullanıcıların blok kullanılabilirliğini kontrol etmesine izin vermek için veri kullanılabilirliği örneklemesini tanıtın.

4- Sansürü önlemek için ikincil işlem kanalları ekleyin.”

 

Bu yol haritası ile ulaşılacak hedefler ve bunun Ethereum için ne anlama geldiğine ilişkin detaylı açıklamalar için aşağıdaki linkten makaleye ulaşabilirsiniz.

Endgame- Vitalik Buterin

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları