HaberlerKripto Para

FED Dijital Para Raporunu Yayımladı! İşte Detaylar…

FED raporun bir politika değerlendirmesi içermediğinin altını çizdi.

Uzun süredir beklenen FED CBDC (Merkez Bankası dijital para birimi) raporu nihayet yayınlandı.

FED Başkanı Powell, son FED toplantısında raporun hazırlandığını ancak araya farklı meseleler girmesi nedeniyle yayınlanmasının geciktiğini ifade etmişti.

FED’in internet sitesinden yayınlanan açıklamada söz konusu raporun dijital para birimlerine ilişkin tartışmanın ilk adımı olduğu belirtildi.

Raporun dijital paraların lehine veya aleyhine bir politika değerlendirmesi içermediğinin altı çizildi.

FED tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu makale, potansiyel bir ABD merkez bankası dijital para biriminin veya CBDC’nin artılarını ve eksilerini incelemekte ve bir CBDC’nin güvenli ve verimli yerel ödeme sistemini iyileştirip iyileştiremeyeceğine ve nasıl iyileştirebileceğine dair bir tartışmanın ilk adımıdır.

Rapor, kamuoyunu yorum yapmaya davet ediyor. Daha da önemlisi, makale herhangi bir politika sonucunu desteklemiyor.

Makale, yerel ödeme sisteminin mevcut durumunu özetlemekte ve son yıllarda ortaya çıkan, stabilcoinler ve diğer kripto para birimleri de dahil olmak üzere farklı dijital ödeme yöntemleri ve varlık türlerini tartışmaktadır. Bir CBDC’nin potansiyel yararlarını ve risklerini inceleyerek sona erer ve belirli politika hususlarını tanımlar.

Bir CBDC, ödeme sistemi gelişmeye devam ettikçe haneler ve işletmeler için güvenli, dijital bir ödeme seçeneği sunabilir ve ülkeler arasında daha hızlı ödeme seçenekleriyle sonuçlanabilirken, olumsuz yanları da olabilir.

Bir CBDC’nin parasal ve finansal istikrarı korumanın yanı sıra mevcut ödeme araçlarını tamamlamasının nasıl sağlanacağını da içerirler.

Herhangi bir merkez bankası dijital parasının (CBDC) nakit paranın yerini almasının amaçlanmıyor.

Diğer önemli politika konuları arasında vatandaşların mahremiyetinin nasıl korunacağı ve yasadışı finansmanla mücadele kabiliyetinin nasıl korunacağı yer alıyor. Makale, bunları ve diğer faktörleri daha ayrıntılı olarak tartışmaktadır.

Potansiyel bir CBDC’yi tam olarak değerlendirmek için “Para ve Ödemeler: Dijital Dönüşüm Çağında ABD Doları” makalesi 20’den fazla soru hakkında kamuoyundan yorum istiyor. Yorumlar 120 gün boyunca kabul edilecek”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu