BitcoinHaberlerKripto Para

Amerikan Ulusal Rezerv Bankası (FED) Bitcoin ve Kripto Paraları Düzenlemeyi Düşünmüyor Mu?

Amerikan Ulusal Rezerv Bankası (FED) hakkında bazı soru işaretleri var. FED kripto paralar hakkında ne düşünüyor ve olası bir düzenleme önümüzdeki süreçte öngörülüyor mu?

Amerikan Ulusal Rezerv Bankası (FED) bugüne kadar sürekli olarak kripto para birimleri hakkında soru işaretlerine hiçbir zaman için net yanıt veremedi. Bitcoin ve kripto para birimi konu olunca FED resmi olarak bazı kararlar verse de kripto paraları ne yasaklamak, ne de özgür kılmak konusunda pek farklı adımlar atmadı. Amerikan Ulusal Rezerv Bankası (FED) tarafından kripto paraların özgürleştirilmesi için adım da atılması bugüne kadar gerekmedi. Belki dünyanın farklı gelişmemiş ülkelerinde kripto para birimleri düzenlenmeye muhtaç olsa da ABD’de kripto paralar yatırımcılar ve şirketler için düzenlemelere şu an için ihtiyaç duymuyor.

Henüz ABD’li yetkililer kripto paraların geneli için bir kanun çıkarmamış olsa da herhangi bir dolandırıcılık veya kara para aklama faaliyetinde normal emtia ve itibari para birimlerine ne cezalar veriliyorsa kripto paralar için de aynı cezalar veriliyor.

ABD içerisinde bazı kesimler kripto paraları risk olarak görüp bunlar hakkında bir düzenleme isterken, bazı kesimler ise kripto paraların risk olmadığını ve dünyanın bu teknolojilere ihtiyacı olduğunu savunuyor.

Ancak kaynağı belli olmasa da bazı lobi şirketlerinin kripto para kanunları konusunda araştırmalarının olduğu biliniyor ki özellikle sosyal medya üzerinden değil, daha çok kripto para forum ve internet siteleri üzerinden Amerikan Ulusal Rezerv Bankası (FED) tarafından düzenleme yapılıp yapılmamasını isteyenlerin oranı tespit edilmeye çalışılıyor.

FED bugüne bugün kripto paraları tek başına düzenleyen bir kurum değil. Özellikle SEC ile ortak olarak yapılacak olan çalışmalar ve kongre süreci gibi arada olan çok farklı yasal merciler var. Bu konudan dolayı özellikle gelecek 1-2 yıl içerisinde ABD’nin kripto para düzenlemelerinin %100 olarak uygulanmayacak olduğunu öngörmek mümkün gibi görünüyor.

Washington tek kalemde düzenleyebilir

Kripto paraları tek kalemde düzenleyebilecek ve anlık olarak karar uygulayabilecek tek yetkili mercinin bugün için Washington DC olduğu belirtilmekte. Resmi olarak Başkan ve ekibinin kripto paralar ile ilgili ulusal bir tehdit oluşmasını engelleyen kurumları olsa da olası bir durumda bu kurumların görüşünden bağımsız olarak kripto paraları düzenleyebileceği, kısa veya uzun süreli olarak yasaklama hakkına sahip olduğu ifade edilmekte.

Washington’da atılacak tek imza ile birlikte kripto para birimlerinin kısa süreliğine engellenmesi veya kullanımının kısıtlanması mümkün bir hamle olsa da bu hamleye hiçbir zaman için ABD’nin ihtiyaç duymayacağı tahmin ediliyor.

Düzenlemelerin kripto paralar için hem yapıcı hem de yıkıcı sonuçları olabilir. ABD’nin kripto paralara bir düzenleme getirmesi “artık bu teknolojileri resmen tanıyorum” şeklinde yorumlanacağı için bu karar kripto paralara fayda sağlayabilir. Ancak aksi bir durumda engelleme ve kısıtlama yönünde alınacak olan kararlar da kripto paraları tamamen ortadan kaldırmasa da ciddi sorunlar yaşatabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu