Ana SayfaEkonomiFED Tutanakları Yayınlandı: İşte Toplantı Notlarından Can Alıcı Noktalar!

FED Tutanakları Yayınlandı: İşte Toplantı Notlarından Can Alıcı Noktalar!

Takip et

Çarşamba günü açıklanan ve kripto para dünyasının yakından takip ettiği toplantı tutanaklarına göre, FED yetkilileri Haziran ayında yaptıkları toplantıda halihazırda bir resesyonun eşiğinde olan ekonomiyi daha da yavaşlatmak anlamına gelse bile enflasyon ile mücadele etme ihtiyacını vurguladı.

İlgili Haber
Bitcoin'de Gözler FED Tutanaklarına Çevrildi! Saat Kaçta Açıklanacak?

FED, Temmuz Toplantısında Muhtelemen 50 ya da 75 Baz Puan Faiz Artışının Sinyalini Verdi

Üyeler Temmuz toplantısında da muhtemelen 50 ya da 75 baz puanlık bir hamle daha yapılacağını söyledi.

FED tutanaklarında şu ibareler yer aldı:

“Gelecek toplantılardaki potansiyel politika adımlarının tartışıldığı ortamda, üyeler federal faiz oranında hedef aralığında devam eden artışların Komite’nin hedeflerine ulaşması için uygun olacağını öngörmeye devam ediyor.

Özellikle, katılımcılar bir sonraki toplantıda 50 veya 75 baz puanlık bir artışın muhtemelen uygun olacağını değerlendirdi.”

Geçtiğimiz toplantıda gösterge faiz oranlarını 75 puan artıran FED üyeleri, 1981’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşan hayat pahalılığı artışlarını kontrol altına almak için bu adımın gerekli olduğunu belirttiler.

Belgenin devamında şu ifadeler var:

“Katılımcılar ekonomik görünümün kısıtlayıcı bir politika duruşuna geçilmesini gerektirdiği konusunda mutabık kaldılar ve yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha da kısıtlayıcı bir duruşun uygun olabileceği ihtimalini değerlendirdiler.”

“Enflasyonun Yüzde İkiye Döndürülmesi Kritik”

Toplantı özetinde, “Katılımcılar politika sıkılaştırmasının ekonomik büyümenin hızını bir süreliğine yavaşlatabileceğini kabul ettiler, ancak enflasyonun yüzde 2’ye geri dönmesini, sürdürülebilir bir şekilde maksimum istihdama ulaşılması için kritik olarak değerlendirdiler” denildi.

14-15 Haziran’daki toplantıda yetkililer, piyasalara ve kamuoyuna enflasyonla mücadele konusunda ciddi olduklarına dair güvence vermek için bu hamleyi yapmaları gerektiğini belirttiler.

Tutanaklarda, “Birçok katılımcı, kamuoyunun Komite’nin politika yaklaşımını gerektiği şekilde ayarlama konusundaki kararlılığını sorgulamaya başlaması halinde, yüksek enflasyonun yerleşik hale gelmesinin Komite’nin karşı karşıya olduğu önemli bir risk olduğuna karar verdi” denildi.

Toplantıda Fed yetkilileri ekonominin uzun vadeli gidişatına ilişkin iyimserliklerini dile getirirken, Mart ayında %2.8 olan GSYH tahminlerini keskin bir düşüşle 2022 yılında %1.7’ye indirdiler.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları