Kripto HaberleriHaberlerFilipinler'de 277 Kripto Para Dolandırıcısı Hapse Atıldı!

Filipinler’de 277 Kripto Para Dolandırıcısı Hapse Atıldı!

Takip et

Filipinler’de yaşanan yeni kripto para dolandırıcılığı olayında Çinli Bitcoin ve altcoin yatırımcılarını hedef alan Filipinler vatandaşlarının yapılan polis baskını sonucunda tutuklandığı ve olayla ilgili olarak ekiplerin siber güvenlik ekipleri ile birlikte soruşturmalarını bugünde devam ettirdiği açıklamasında bulundu. Bitcoin ve altcoin sahipleri sürekli olarak siber saldırı vakaları ile gündeme gelse de yatırımcılar fiyatların düşecek olduğu endişesi, daha fazla kar payı vaadi gibi konularda kendilerini korkutan ve kendilerine daha fazla kazanç getirecek olduğunu iddia eden programlara son birkaç yılda çok fazla ilgi gösterdiler. Kripto para yatırımcıları kazançlarının yükseleceğini iddia eden ifadelere, daha fazla kazanç getirecek olduğu iddia edilen programlara ve daha fazlası kendilerine %100 kar vaadi verenlere inanmaya başladılar.

Kripto para birimi yatırımcıları ciddi sorunlar yaşayabileceklerini düşünerek hareket etseydi bunlar olmayabilirdi ancak her yatırımcı doğru kararlar veremeyerek ciddi sorunlar yaşadılar ve dahası ellerindeki tüm kripto paraları kar vaadi gibi ekstra dolandırıcılık yöntemlerine kurban etmiş oldular.

Filipinler’de ise ülke içerisinde değil, ülke dışında olan kripto para birimi yatırımcıları dolandırıldı. Çin merkezli kripto para birimi sahibi yatırımcıları hedef alan siber saldırganlar kısa süre içerisinde binlerce Çin merkezli kripto para yatırımcısının hesaplarındaki kripto para birimlerini kendi hesaplarına geçirdiler ve çok yakın zamana kadar bu eyleme durmaksızın devam etme kararı aldılar.

Başarılı operasyonlar sonucunda Filipinler polisi konu hakkında yaptıkları güvenlik çalışması sonrasında 277 Filipinler merkezli dolandırıcı olduğu iddia edilen isim tutuklandı.

Önlemleri kendimiz almak zorundayız!

Kripto paralar ile ilgili önlemleri devletlerin, hükümetlerin, kripto para birimi yatırımcıları ve kripto para birimi borsalarının değil, kripto para sahibi yatırımcılar olarak kendimiz almak zorundayız. Borsadaki hesapları her zaman daha güvenli duruma getirmek için hesaplarımızın şifresini iyileştirerek daha fazla güvenlik önlemi almalıyız.

Başkalarının kripto para kazancı vaat ettikleri garanti verdiklerini iddia ettikleri kazanç programları adı altında ponzi ve dolandırıcılık programlarından uzak durmak zorundayız. Hiçbir kimse dünyadaki en büyük ve en zengin firma bile kripto para kazanç garantisi veremez, kripto para birimi borsaları bile bunu garanti edemez. Asla başkalarına kripto paraları ödünç olarak göndermemeli ve başkalarının kripto para cüzdanlarında kendimize ait kripto para tutmamalıyız.

Eğer size biri veya birileri ”kazanç garantili Bitcoin programı” var diyorsa bu kişiyi dolandırılabileceği hakkında uyarmalı ve mutlaka bu tür programların aslında doğru olmadığı ve hiçbir zaman devamının gelmeyeceğini, 1 kez kazanç verilse bile daha sonrasında tüm kripto para biriminin elinden alınabileceği hakkında yatırımcıları bilgilendirmeliyiz. Aksi durumda kötü sorunlar ve kötü kripto para birimi kayıpları ile karşı karşıya kalabiliriz.

*Olası bir dolandırıcılık hamlesini siber güvenlik güçlerine isimsiz olarak ihbar edebilir, başkalarını koruyabilirsiniz. Türkiye’de bu tür bir program olduğunu düşünüyorsanız https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx sayfasından veya CİMER üzerinden durumu ihbar edebilirsiniz. Başkalarının dolandırılma aşamasında olduğunu düşünüyorsanız o kişiyi uyarmaktan çekinmeyin.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları