HaberlerKripto Para

Fitch’den Bankalara Kripto Para Uyarısı!

Bankalar kripto para birimlerine girerek risk mi alıyor?

2021 yılında ana akım olma yolunda çok güzel gelişmeler yaşayan kripto para birimlerine yönelik ilgi 2022’de devam ediyor.

Yatırımcı ilgisinin artması ve günlük hacimlerin yükselmesi bu para akışı içerisinde yer almak isteyen bankaların iştahını kabartırken, ABD’li pek çok bankanın kripto para hizmeti sunmaya başladığını gördük.

Bu akımın 2022 yılında da devam etmesi beklenirken bankaların önündeki en büyük engelin düzenleyici bir netlik olmaması olduğu görülüyor.

Bankaların kripto para birimlerine yönelik ilgilerinin artması bu alanda risk değerlendirmesi yapan kuruluşlarında çalışmalar yürütmesine neden oldu.

“Riskler Dikkate Alınmalı”

Fitch son raporunda kripto para birimlerine yönelik risklerin bankaların tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek uyarılarda bulundu.

Fitch analist Tamma Febrian tarafından kaleme alınan raporda, bankaların karşı karşıya kalabileceği riskler şu ifadelerle dile getirildi:

“Daha sıkı ve net düzenlemeler bankaların finansal ve işletme risklerini kontrol altına almalarına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra kripto yatırımcılarına ve kullanıcılarına daha fazla güvence sağlayacaktır. Ancak bunlar olsa bile yasal değişiklikler uyumluluk maliyetlerini artırabilir veya mevcut/planlanan iş faaliyetlerini frenleyebilir.

Bankaların daha zayıf risk kontrollerine sahip olduğu yerlerde, kripto angajmanlarının onları kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasal risklere maruz bırakma potansiyeli yüksek olabilir.”

Bazı kesimlerin kripto para birimlerinin dolandırıcılık olarak görmesinin bankaların itibar riskini de artıracağını ifade eden Febrian, tüketicilerin bankalara olan güveninin aşınabileceğini belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu