Kripto HaberleriBorsaFTX'in Çöküşü DeFi Sektörünü de Vurdu: Zarar Ne Kadar?

FTX’in Çöküşü DeFi Sektörünü de Vurdu: Zarar Ne Kadar?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

FTX ile ilişkili olan Solana, en büyük düşüşlerden birini gördü. Buna rağmen bazı yatırımcılar ve proje kurucuları ise hala iyimser düşünüyor.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) Binance’in FTX’i satın almaktan vazgeçmesinin yaşattığı sıkıntıyı çekiyor. En büyük kripto borsalarından birinin geleceği konusunda belirsizlik sürerken yatırımcılar projelerden nakitlerini çekiyor.

FTX’in Çöküşü Merkeziyetsiz Finansta (DeFi) 10 Milyar Dolarlık Düşüşe Yol Açtı

Veri takipçisi DeFi Llama’ya göre, DeFi’de kilitli olan toplam nakit değeri, Haziran ayından bu yana 50 milyar ila 60 milyar dolar civarında seyrettikten sonra, geçtiğimiz gün %12’den fazla düştü. Bu rakam geçtiğimiz Aralık ayında 180 milyar doların üzerindeydi.

Bu düşüş, algoritmik stablecoin TerraUSD‘nin Mayıs ayı başında çökerek merkeziyetsiz finans projelerinden milyarlarca doları silip süpürmesinden yalnızca aylar sonra gerçekleşti.

Merkeziyetsiz finanstaki son düşüşün merkezinde, Binance’in rakibi FTX’i potansiyel olarak satın alma düşüncesi, daha sonra bundan vazgeçmesinin etkisiyle çok sert değer kaybeden FTT ve Solana önemli bir yer alıyor.

Solana Blockchaini’i üzerindeki tüm kripto paraların ve Solana üzerine inşa edilen projelerin toplam değeri son 24 saat içinde %47’den fazla düştü. Yerel tokenı SOL ise Çarşamba günü yaklaşık %40 değer kaybetti.

Yatırımcılar firmanın geleceği konusunda emin değiller. Hem Alameda hem de FTX’in girişim kolu, Solana’nın üzerine inşa edilen birkaç projeye de yatırım yapmıştı.

İlgili Haber
Sam Bankman Fried'den FTX Yatırımcılarına Uyarı: "Nakit Akışı Olmazsa İflas Edebiliriz!"

Ancak bazı yatırımcılar ve proje sahipleri, FTX’in işinin şeffaf olmaması ve Alameda ile olan ilişkisi nedeniyle dijital varlık endüstrisinde daha fazla şeffaflık çağrısı yaptığı düşüncesiyle uzun vadede merkeziyetsiz finans konusunda hala iyimser tarafta yer alıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları