Kripto HaberleriAnalizGlassnode Verisi: Bitcoin Cüzdanlarındaki Zarar Durumu Ne? Dikkat Çeken Seviye!

Glassnode Verisi: Bitcoin Cüzdanlarındaki Zarar Durumu Ne? Dikkat Çeken Seviye!

Takip et

Bitcoin gün içerisinde düşüş yönlü hareketlerini sürdürmeye devam ediyor.

Özellikle Türkiye saati ile 17.30’da açılacak olan ABD borsaları güne yine negatif başlarsa bir düşüş dalgasının daha görülebileceği tahmin ediliyor. Tersi olması durumunda ise fiyatın tekrar 40.000 dolar üzerine yükselmesi muhtemel olabilir.

Bu sebeple bu saat ve sonrasındaki süreç gün boyu yakından takip edilmeli.

Zincir İçi Veriler Ne Diyor?

Bitcoin’de zincir içi verilerine baktığımızda ise zararda olan Bitcoin cüzdanlarının sayısında ciddi bir artış olduğu görülüyor.

Glassnode verilerine göre bu veri, kâr veya zarardaki cüzdanların toplamını belirlemek için yapılmış bir indikatördür.

Bitcoin zarar olan adresler

Grafiğe bakıldığı zaman Mart 2020’deki büyük çöküşü göz ardı edersek, zarar oranı grafikte gösterilen kırmızı alan seviyesine geldiğinde genellikle bir yükseliş dönemi başlamış olarak görülüyor.

Buradan; zararda olan cüzdanlar içerisinde kurumsal yatırımcıların da olduğu düşünüldüğünde, kârlılık oranları düştüğü için belli bir seviyeden sonra alış yönlü hareketlerin başladığı ifade edilebilir.

Bu metrik görüldüğü gibi anlık olarak değerlendirilmesi gereken bir veri değildir. Orta ve uzun vadede, bu seviyeler hesaba katıldığında karlılık oranının düştüğü ve artık büyük yatırımcıların da zarara girmesi sebebiyle fiyatın buradan yükseleceği sonucu çıkarılabilir.

Düşüşün sadece kripto para piyasalarında değil tüm finans piyasalarında yaşandığı ve Bitcoin’in de en riskli yatırım ürünü kategorisinde olduğu biliniyor. Her ne kadar BTC, boğa dönemlerinde diğer piyasalardan pozitif bir şekilde ayrılıp daha fazla yükseliş yaşasa da düşüş anlarında da riskli bir ürün olduğu için en fazla değer kaybeden varlıkların başında geliyor.

Bu sebeple özellikle dünya ekonomisi üzerinde yaşanan gelişmeler takip edilmeli ve daha düşük diplerin olabileceği hesaba katılarak işlem yapılmalıdır.

İlgili Haber
Bloomberg Analistleri: "Bitcoin (BTC) Dip Sinyali Veriyor!"
İlgili Haber
Bitcoin Fiyatı Sert Düştü! Düşüş Devam Edecek mi?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları