Kripto HaberleriHaberlerGüney Afrika Normal Vergi Kurallarının Kripto Paralar İçin Geçerli Olacağını Söyledi

Güney Afrika Normal Vergi Kurallarının Kripto Paralar İçin Geçerli Olacağını Söyledi

Takip et

Ülkenin vergi dairesi, Güney Afrikalıların kripto parasıyla ilgili vergilendirilebilir ölçüsünde değerlendirme yaparken standart kurallar uyarınca yönetileceğini söyledi. Cuma günü yayınlanan resmi bir bildiride, Güney Afrika Gelir Servisi (SARS) kripto paraların vergilendirilmesi konusundaki duruşunu artık netleştirdi. Kripto paraya sahip olan ya da bu sistem ile işlem gören vergi mükelleflerinin kazanç ya da kayıplarını rapor etmesini beklediklerini açıkladı.

Güney Afrika Normal Vergi Kapsamında Değerlendirecek

Kripto para kazançları, “normal gelir vergisi kuralları” altında değerlendirilebilir veya duyuruya göre sermaye kazançları vergisinden (CGT) sorumlu olabilir dendi. Güney Afrika Gelir Servisi             “Rehberlik eden ve vergi mükelleflerini kripto para birimlerinin vergi üzerindeki etkilerine yönlendirebilecek vergiler için kullanılan sınırların olduğunu görüyoruz. Mevcut bir vergi çerçevesi var, bu yüzden şimdilik gereksiz bir uygulama üretmeye gerek yok” dedi.

Gelir Servisi, vergi mükelleflerinin, tahsil edildiği veya tahakkuk ettiği vergi yılındaki tüm kripto parayla ilgili vergilendirilebilir gelirleri beyan etmeleri gerektiğini de ekledi. Bunun yapılmaması, faiz veya cezalarla sonuçlanabilir. Ancak, kripto cinsinden para birimleri veya tahsilat ile ilgili harcamalar, belirli koşullar altında vergi raporlama sürecinden düşülebilir.

Son olarak ajans, şu anda kripto para birimi satışlarında katma değer vergisi (KDV) uygulanmadığını söyledi. Şubat ayında 2018 bütçe incelemesinde durumu açıklığa kavuşturmak için söz verildi.

 

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları