Kripto HaberleriBitcoinGüney Amerika ülkelerinde Bitcoin yasadışı kullanılıyor olabilir

Güney Amerika ülkelerinde Bitcoin yasadışı kullanılıyor olabilir

Takip et

Güney Amerika ülkelerinde suç oranlarının aşırı yaygın olması ve sürekli olarak yeni suçlar işleniyor olmasının birçok sorunu beraberinde getiriyor olsa bile uyuşturucu kartelleri, mafya babaları ve organ kaçakçıları dahil birçok suç bu ülkelerde rahatlıkla işlenebiliyor. Brezilya ve Meksika’da suç işleme oranlarının rekor seviyede olması ve sürekli olarak suç işleme oranlarının mevcut hükümet yasalarına rağmen artması ve bu suçları işleyen kişilerin servet üzerine servet sahibi olmaya devam etmesi bu ülkelerde endişeleri beraberinde getiriyor.

Brezilya’da mafya babaları ve uyuşturucu ticareti yapan grupların son yıllarda kripto paraları daha fazla hedeflerine aldıkları ve Bitcoin ile uyuşturucu satışı konusunda bazı adımların atıldığı ülkenin sosyal platformlarında tartışma konusu iken, sadece uyuşturucu değil, birçok gizli kalması gereken işte kripto paranın kullanıldığı belirtiliyor.

Uyuşturucu satışlarının kripto paralar üzerinden yapılıyor olması ve bu şekilde yakalanma şansının neredeyse 0 olmasını değerlendiren ülkedeki karteller, uyuşturucu satış fiyatlarını da belirli oranlarda belirliyor. Sürekli olarak güncellenen BTC fiyatına entegre bir şekilde satış yaptığı iddia edilen uyuşturucu kartellerinin Brezilya’da sayısının da gün geçtikçe daha fazla arttığı belirtilmekte.

Güney Amerika ülkelerinin bir kısmında yaygın hale geliyor

Kripto paralar Güney Amerika ülkelerinin büyük bir kısmında yasadışı işlemlerde daha fazla yayın hale gelirken, bunun nedeni olarak mevcut yasalara aykırı olan uyuşturucu satışının birçok kişi ve gruplar tarafından yapılıyor olması ve karşı bir grubun olası şikayeti durumunda uyuşturucu kartellerinin Bitcoin ile ödeme kabul ettiklerinden dolayı yakalansalar bile sonucunda suç kanıtlanamayacak olmasından dolayı daha fazla avantaj sahibi oldukları yönünde bilgi mevcut.

En fazla uyuşturucu satışının yapıldığı ülkeler arasında bulunan ve mafyavari gruplar konusunda birçok sorunun bulunduğu Brezilya’da Merkez Bankası başkanınca geçmişte yapılan açıklamalarda ülke vatandaşlarını kripto paralardan uzak tutmak adına ”Bitcoin ponzidir” açıklaması yapılmış ama ülkede kripto para kullanımı özellikle de uyuşturucu satış alanında daha fazla artmıştı.

17 Temmuz günü bir kartel yakalanmıştı!

Brezilya’da geçtiğimiz Temmuz ayında ülkenin en büyük uyuşturucu çetelerinden bir tanesinin Bitcoin ile uyuşturucu satışı yaptığı ortaya çıkmış ve Brezilya polisi Asya’dan ABD’ye birçok ülkeye uyuşturucu sevkiyatı yapan bu çete liderine ve beraberinde olan isimlere düzenlediği baskın sayesinde birçok kişiyi tutuklamıştı. Ülkede büyük ses getiren bu olayın ardından diğer bazı uyuşturucu satıcılarının da Brezilya kaynaklarına göre Bitcoin ile uyuşturucu satışı konusunda geri adım attığı ve nakit olarak ödeme almaya başladığı açıklanmıştı.

Bitcoin sanıldığı kadar gizli olmayabilir

Bitcoin ile uyuşturucu satışı yapmak ve bu satışları gizli olarak kripto para ticareti olarak yapmak dünyanın her ülkesinde mümkün. Bu mümkün olan gizli satışlar sayesinde milyarlarca dolarlık silah ve uyuşturucu satışı yapıldığı bilinirken, hükümetler ve emniyet güçlerinin de ellerinin ve kollarının bağlı olarak oturup bekleyecek ve izleyecek olduğunu düşünmek tamamen yanlış.

Brezilya dahil tüm ülkelerde emniyet ve hükümet güçlerinin birçok uyuşturucu çetesini yakalarken önce dikkatli bir takip, sonrasında beraberinde bir alıcı kılığında çete ile iletişime geçmesi ve sonucunda transfer yapılacak olduğu dakika gerekli adımların atılarak çete lideri ve üyelerinin ele geçirilmesi ile son bulabiliyor.

Bitcoin ile silah satışı da bugünlerde internet sitelerinin bir kısmında gizlilik adına moda olmuşken, kripto para ile silah ödemesi yapan kişileri polis ekiplerinin yakalayamayacak olduğunu düşünmek tamamen yanlış. Birçok ülkede bu tür suçları birlikte ortak olarak inceleyen siber güvenlik ve kaçakçılık ekipleri mevcut iken, gümrüklerde ve belirli kontrol noktalarında ele geçirilen bir silahın kim tarafından alındığı bulunabiliyor.

Tam gizlilik sağlamak isteyen alıcı ve satıcılar ise elden satış yolunu tercih ediyor ki bu satış yolunda kripto para kullanıldığı için ve her iki tarafında istekli olmasından dolayı polis ekiplerine bir şikayet gitmezse satıcının yakalanması son derece uzak bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

  1. Brezilya ve diğer ülkelerde kripto para kullanımı git gide daha yaygın olmaya başladı
  2. Siber güvenlik ekipleri kripto paralar ile ticaret yapan uyuşturucu ve silah satış sitelerini 7 gün 24 saat dikkatle izlemekte olup, ne kadar satış yapıldığını bilebilmektedir
  3. Bu tür kaçakçılık sitelerinin hiçbiri yasal olmamakla birlikte oldukça büyük riskler barındırır.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları