Kripto HaberleriBitcoinGüney Kore Mahkemesi Yanlışlıkla Gönderilen Bitcoinleri Harcayan Kişiye Ceza Yok Dedi!

Güney Kore Mahkemesi Yanlışlıkla Gönderilen Bitcoinleri Harcayan Kişiye Ceza Yok Dedi!

Takip et

Bitcoin ve kripto para almak yapmak isteyen bazı yatırımcılar evini arabasını satarken Güney Kore’de ismi bilinmeyen bir kişi Bitcoin almak için hiçbir şey yapmadı zira Bitcoin onu buldu.

2018 yılının Haziran ayında ismi açıklanmayan bir Güney Koreli yatırımcıya yanlışlıkla Yunanistan’daki bir cüzdandan 199.999 Bitcoin geldi.

Yatırımcı gönderildiği tarihte 1,25 milyon $ değerinde olan Bitcoin’lerden üçünü kişisel ihtiyaçları için harcadıktan sonra geriye kalan Bitcoin’lerini iki kişisel hesaba aktardı.

Hemen harekete geçen Savcılık makamı Bitcoinleri alan yatırımcıyı zimmete para geçirme suçundan suçlu buldu ve Spesifik Ekonomik Suçların Ağırlaştırılmış Cezalandırılmasına Dair Kanun’a dayanarak hakkında dava açtı.

Alt mahkeme, yatırımcının zimmete para geçirme suçunu işlediğine karar vererek 18 ay hapis cezası verdi.

Bitcoin dijital veri olarak görülmesine ve bir mülk olmamasına rağmen mahkeme kararında yatırımcıyı ” bir başkasının sahip olduğu mülkü sömürmesi durumlarında” söz konusu olan zimmete para geçirme suçundan suçlu buldu.

Ancak Kore Yüksek Mahkemesi, cüzdanına yanlışlıkla Bitcoin’i gönderilen yatırımcının suçsuz olduğuna hükmederek kararı bozdu ve dosyayı alt mahkemeye geri gönderdi.

Kore Yüksek Mahkemesi, bozma kararında kripto para birimleri için yasal bir dayanak olmaması nedeniyle Bitcoin’in bir mülk olarak görülemeyeceğini, bu bağlamda yatırımcının suçlu olmadığını ve cezai yaptırımdan muaf tutulması gerektiğini belirtti.

Cha & Kwon hukuk firmasının ortağı olan Kwon O-hoon, yatırımcının alt mahkeme tarafından zimmete para geçirmekten suçlu bulunmasını garip bulduğunu söyleyerek “Bitcoin’i alan yatırımcı cezai olarak cezalandırılmayacak ancak yatırımcının parayı iade etmek için halen hukuki sorumlulukları bulunuyor.” dedi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları