HaberlerMetaverse

Güney Kore Metaverse Alemine Hakim Olmanın Peşinde!

Güney Kore Bilim ve Gelecek Planlama Bakanlığı, ulusal metaverse projesine 187 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Dijital evrenin yeni yüzü metaverse ülkelerin ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Son olarak Güney Kore ulusal metaverse projesine 187 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Güney Kore Bilim ve Gelecek Planlama Bakanlığı, ülkenin yeni sanal dünyada öncü konumda yer alması için harekete geçtiklerini belirtti.

Mark Zuckerberg’ün metaverse’e odaklanacağını açıklaması ve Facebook‘un adını Meta olarak değiştirmesinden beri tartışma konusu haline gelen söz konusu dijital evren, hangi ülkenin bu dünyaya hakim olacağı sorunsalını da beraberinde getirdi.

Bununla birlikte Güney Kore’nin bu son yatırımı, metaverse’e hangi ülkenin hakim olacağı konusuna da yeni bir boyut kazandırdı.

Güney Kore Bilim ve Gelecek Planlama Bakanlığı, kurumsal büyüme, dijital içerik ve daha fazlasına odaklanacak metaverse bir ekosisteme 223,7 milyar KRW (186,7 milyon dolar) ödemeyi taahhüt etti. Dün yapılan duyuruda 186,7 milyon dolarlık fonun şehirlerin, medya girişimlerinin, eğitim kurumlarının ve daha fazlasının sanal genişlemesini teşvik edecek her şeyi kapsayan bir metaverse olan “Genişletilmiş Sanal Dünya”ya aktarılacağı belirtildi.

Bakanlık, tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu finansmana ek olarak ekosisteme en iyi yetenekleri çekmek adına çeşitli etkinlik ve yarışmalara da ev sahipliği yapılacağı ifade edildi. Bakanlığın iletişim ve politika geliştirme başkanı Park Yungyu’ya göre bu girişim, ülkenin “Dijital Yeni Anlaşma” hareketinin bir parçası.

Öte yandan Kore’de NFT oyunlarının yayınlanması ve belirteç verilmesi yasak. Bu da hükumetin kripto evreniyle ilgili düzenleyici unsurlarına dikkat etmesini ve bu alana hakim olmasını zorunlu kılıyor.

Uzmanlar Endişeli

Metaverse alanı agresif büyümesini sürdürdükçe güvenlikle ilgili endişeler de artmaya devam ediyor. Metaverse’in kadınlar ve çocuklara yönelik tehdidi bu alanda kesin düzenlemelerin olmamasından kaynaklanıyor. En büyük risk grubu ise çocuklar!

Çocukları çevrimiçi istismardan korumaya odaklanan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Thorn’un dış işlerden sorumlu başkan yardımcısı Sarah Gardner, istismarcıların yeni teknoloji platformlarında her zaman ilk sırada yer aldığını işaret ediyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu