HaberlerKripto Para

Günün En Bomba Haberi: “Kripto Para Yasakları İçin Çalışıyoruz”

Bir süredir iddia olarak gündemde dolaşan haber netlik kazandı.

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın ziyaretinden kısa süre sonra kripto para yasaklarını kaldıran Hint Yüksek Mahkemesi’nin kararı Modi hükümeti ve Hindistan Merkez Bankası tarafından bypass edilecek. Bir Hintli yetkili bugün yaptığı açıklamada “Hükümetin aktif 2 bakanlığı ve merkez bankası aktif olarak kripto para yasakları üzerinde çalışıyor ve çözüm arıyor.” dedi.

Hindistan’da kripto para birimi yasakları daha önce beklenmedik bir şekilde uygulanmış ve bu yasaklar ülkede büyük bir kaosa sebep olmasa da yatırımcılar ve bankalar için son derece zor bir dönem yaratmıştı. O dönemde Hint bankaları ne yapacaklarına karar verememiş, hesapları dondurmuş ve benzer adımlar atmak zorunda kalmışlardı. Şimdi ise yeni dönemde bu tür durumlara dikkat edilerek kalıcı yasakların uygulanabileceği bugün ilk kez yetkilinin açıklaması ile ortaya çıkmış oldu.

Bakanlıklar Hızla Çalışmaya Başladı

Modi hükümetinin yasaklar için hızla hareket ettiği ve bu konuda yeni yasaklar uygulamak istediğini yerel haber sitesi Moneycontrol’e açıklayan bir yetkili, “Adalet ve Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere birçok bakanlık bu konuda beraber çalışıyor ve öneriler alınıyor. Merkez Bankası yasak görüşmelerine aktif olarak katılıyor ve katılmaya devam edecek.” dedi.

Kripto para birimi yasaklarının Modi hükümetinin istediği gerçek olduğuna değinen Hint yetkiliye göre yasakların ne zaman kesin uygulamaya geçeceği ise belirsiz. Ancak bu yasak adımlarının ülkede yargı kararından daha üstün olacağı ve yargı kararının tanınmayacak olduğu bildiriliyor. Başta Modi hükümetine olmak üzere yerel kripto para borsaları ve satıcılar ise bu durumda kendilerinin çok büyük ekonomik kayıplar yaşayacaklarını ve bu kayıpları Modi hükümetinin telafi etmesi gerektiğine işaret ediyor. Aynı zamanda zararlar telafi edilse bile ülkenin kripto para ve zincir teknolojisi alanında bu nedenle diğer bölge ülkeleri ve gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kalabilecek olduğu, bunun ise Hint ekonomisine milyarlarca dolarlık zarar verebileceği ifade edildi.

Sığınak Yaptılar

Hint vatandaşlarının corona virüsü sonrasında bazı endişeler sonucunda kripto paraları bir güvenilir sığınak olarak görmeye başladığı ve bu durumdan dolayı Modi hükümetinin endişeli olduğu bildirildi. Ancak Modi hükümetinin tek endişesinin bununla ve bu dönemle sınırlı kalmadığı, aynı zamanda kara para aklama, casusluk ve benzer konularda da kripto paraların aktif olarak kullanılmasından endişe duyarak ülke güvenliği için ve bankaların gelir kaybına uğramaması için bu adımı attığından söz edildi.

Ancak ülkedeki kripto para birimi yatırımcıları bu yasakların sebebinin bunların yanında en çok ülke yönetiminde söz sahibi olan bankaların sahiplerinin bu yasakları istemesi olarak gösteriyor. Çünkü bankaların bu sebeple kayıp yaşadığına inanılıyor ve bu da bankaların bu konuda iddialar eğer ki doğruysa Yeni Delhi yönetimine baskı yapılmasına sebep oluyor.

*Hindistan’da yatırımcı sayısının son derece fazla olduğundan söz edilmekte ve giderek daha fazla sayıda yatırımcı artışı görülmekte.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu