BorsaHaberler

Hangi Kripto Para Borsasına Güveneceğiz? – Coinbase Çökmeye Devam Ediyor

Coinbase kripto para borsasının dün yaşanan çöküntünün ardından bugün kısa süreli bir kez daha çöktüğü öğrenildi.

Bazı kesimler tarafından dünyanın en güvenilir kripto para birimi borsası olmasına rağmen özellikle ABD merkezli olmasından dolayı ABD’li yatırımcıların büyük bölümünü barındıran Coinbase, son birkaç haftadır tepki çekiyor. Olası büyük bir yükseliş ve düşüşler olmadığı halde anlık düşüş ve yükselişlerde çökmesinden dolayı Coinbase kullanıcıları borsaya şikayetlerini iletmeye devam ederken, bu durumun özellikle yatırımcılara milyonlarca dolar değerinde büyük ve kapatılması zor olan zararlar yarattığından söz ediliyor.

ABD merkezli kripto para birimi borsası bu konuda herhangi bir açıklama yapmamaya devam ederken, özellikle de kripto para birimi yatırımcıları en güvenilir kripto para borsası ve en iyi kripto para borsası konusunda kesin bir karara varamıyor.

Dünyada %100 güvenli ve kaliteli kripto para borsası bulunmazken, kripto para borsalarına yönelik yasal ve güçlü düzenlemeler olmadığı sürece bu şekilde sorunların sürmesi bekleniyor.

Hangi Kripto Para Borsası En Güvenilir Ve Sorunsuz Hizmeti Sunuyor?

Bu sorunun yanıtı aslında biraz değişiyor. Yatırımcıların her birisi bu soruya farklı yanıt veriyor. Ancak güvenlik söz konusu olduğunda daha önce hiç hack vakası yaşamadığı bilinen ABD merkezli Coinbase bu yönü ile kullanıcıların – yatırımcıların – hesaplarının ve cüzdanlarının en üst düzeyde korunduğu lider kripto para birimi borsası olarak yerini ilk sıralardan alıyor.

Ancak son dönemde yükseliş ve düşüşlerde çökmeler yaşaması dolayısı ile Coinbase kripto para borsasının büyük sunucu sorunları yaşayıp yaşamadığı, güvenlik ve sunucu için ayırdığı paranın azalıp azalmadığı konusunda bazı soru işaretleri bulunuyor. Özellikle bu soru işaretleri daha büyük sorulara da zemin hazırlamakta ve bu sebeple en güvenilir olarak görülüyor olmasına rağmen en iyi olup olmadığı konusunda soru işaretleri doğurmakta.

Çok fazla büyük kripto para borsası olmadığından dolayı aslında yatırımcıların 4-5 büyük kripto para borsası arasında karar vermesi gerekiyor.

Bitfinex ve BitMEX gibi kripto para borsaları ise dava süreçleri ve diğer nedenler dolayısı ile özellikle son dönemde en güvenilmez kripto para borsaları arasında yerlerini koruyorlar.

Merkezi Belli Olmayan Kripto Para Borsalarına Güvenebilir Miyiz?

Merkezi belli olmayan kripto para birimi borsalarına ne kadar güvenebileceğimiz konusu bir soru işareti. Olası bir durumda hangi ülkede dava açılacağı, nasıl kaybolan paraların geri talep edilebileceği gibi konular soru işareti yaratıyor. Olası durumda ABD’nin kripto para borsalarına el koyabildiği biliniyor olsa da, özellikle Türkiye merkezli bir yatırımcı için olası durumda merkezi olmayan bir kripto para borsasına güvenmemesi şiddetle öneriliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu