binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinHem dolar, hem Bitcoin kaybettirdi, Türk yatırımcının güveni azaldı

Hem dolar, hem Bitcoin kaybettirdi, Türk yatırımcının güveni azaldı

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bu hafta dolar kurunda yaşanan gelişmeler şaşırtıcı olacağa benziyor. Geçtiğimiz 7 gün boyunca dolar kurunun Türk Lirası karşısında rekor seviyelere yükselmesi ve hemen ardından dolar kurunun rekor kırması dolayısı ile dolara bağlı satışı yapılan Bitcoin fiyatları da Türk Lirası cinsinden daha fazla artmış ve yatırımcılara akıl edemeyecek oranlarda kazanç sağlamıştı. Bugün ise hem dolar kurunda yaşanan düşüş, hem Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş Türk yatırımcıların tarihi zararını 2. kez tekrarladı.

Bitcoin ve Ethereum fiyatları çakıldı, dolar kuru en az 30 kuruş düşüş sonrasında 6.54 TL seviyesine geriledi. Dolar kurunun düşmesi sonucunda Bitcoin fiyatları zaten düşüş yaşamış ve 41.000 TL ortalamasında yatırım yapan bir Türk yatırımcı bile bugün oldukça fazla kayıplar vermiş duruma geldi.

Kripto paraların fiyatlarının çok yüksek seviyeden düşmese bile düşüşlerin etkisinin çok daha fazla olması ve BTC fiyatının 6.000 dolar seviyesinin de altına düşmesi ile birlikte yatırımcıları zaten direkt olarak zarara sokması güvenilirlik konusunda ve kripto para yatırımlarına güven konusunda beraberinde büyük endişelere sebep oldu.

Türk yatırımcılar hem dolar kuru yüzünden, hem kendi Bitcoin fiyatının 6.000 dolar seviyesinin altına düşmesi yüzünden kaybettiklerinin farkında iken, kayıp miktarlarının çok fazla olması ve sürekli olarak düşüş yaşanmasının Bitcoin yatırımı konusunda bazı endişe ve şüpheleri beraberinde getirdiğini ifade ettiler.

Dolar kuru çok kaybettirmedi

TL karşısında ve diğer para birimleri karşısında değerli olan dolar kurunun bir süredir yatırımcılara zaten çok iyi tutarlarda kazanç olarak geri döndüğü ve dolar kuru üzerinden elde edilen kar oranlarının Bitcoin’e de yansıdığını yatırımcılar görmüştü. Bu süreçte biraz hızlı davranan ve dolar kuru 7.38 TL seviyesine çıktığında kripto paralarını bozduran yatırımcılar Aralık ayında dahi kazanamadıkları kadar fazla tutarda kar elde etmiş ve Aralık ayındaki rekor seviyede yaşadıkları zararı olanlar geçtiğimiz 7 gün içerisinde zararlarını çıkarmışlardı.

Kripto paraların dengesiz bir fiyatlandırmaya sahip olması ve sürekli olarak düşüş ve yükseliş gösterme eğiliminde olan yatırım aracı olmasından dolayı yatırımcıların bu süreçte dikkatli davranmadıkları ve acele etmediklerinden dolayı kaybetmelerinin arkasında kendi kararları yatarken, bazı yatırımcıların ise bu yükselişlerin devam etmeyecek olduğunu düşünerek en yüksek seviyeden satış yapmaları oldukça fazla kazançlı çıkmalarında etkili oldu.

Türk yatırımcı için iyi bir yatırım aracı

Bitcoin, Türk yatırımcılar için iyi bir yatırım aracı olsa bile bu düşüşlerin etkili olduğu dönemlerde çok daha fazla dikkatli yatırımlar yapmak, gerektiğinde yatırım yapmadan beklemek ve son piyasa verilerini izleyerek hareket etmek daha fazla karlı çıkmanızda etkili olabilir. Bitcoin yatırımını yapmadan önce bilgi sahibi olmak ve bu konuda detaylı bilgiye sahip olmak en iyi sonucu almanızda ve en fazla kar kazancı elde etmenizde etkili olabilecek iken, yatırım hakkında bilgi sahibi olmadan hareket etmeniz durumunda ise kar elde etmek maalesef mümkün olmayabilir.

Türk yatırımcıların kripto paralar ile ilgilenmesi ve yatırımlarını bu şekilde yapması gelecekte çok büyük oranlarda kar elde etmelerinde ve daha fazla yatırımlarından yatırım, paralarından para kazanmakta etkili bir yöntem olabilir.

  • Yatırım tavsiyesi veya önerisi DEĞİLDİR.
  • Bitcoin fiyatları anlık olarak DEĞİŞEBİLİR.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail