Kripto HaberleriHaberlerHindistan, Dijital Para Birimini Aralık Ayında Test Edecek

Hindistan, Dijital Para Birimini Aralık Ayında Test Edecek

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

CBDC yarışı tüm hızıyla sürerken Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı konuyla ilgili yaptığı son açıklamada ülkenin aralık ayında dijital para birimi için bir pilot program başlatabileceğini ifade etti.

Başkan söz konusu açıklamasında büyük çoğunluğunun dijital para birimleriyle yakından ilgilendiklerini ve CBDC’lerin kullanımını incelediklerini ifade etti. RBI olarak başlatacakları pilot uygulamanın dijital para biriminin güvenlik ve para politikası üzerindeki etkilerinin incelenmesini de içereceğini sözlerine ekledi.

RBI Genel Müdürü Shaktikanta Das Perşembe günü CNBC’ye verdiği bir röportajda,

Bu konuda son derece dikkatli davranıyoruz çünkü bu sadece RBI için değil, global anlamda tamamen yeni bir ürün.

şeklinde konuştu.

Öte yandan RBI’deki potansiyel testler, düşünce kuruluşu Atlantic Council’a göre 5 ülkenin dijital bir para birimini tamamen piyasaya sürdüğüne vurgu yapıyor.

Bahama Kum Doları yaygın olarak kullanılabilir hale gelen ilk ülke. Dünyanın ilk merkez bankası dijital parasını bir süre önce kullanıma sunan Bahama “kum doları” adını verdiği CBDC’si için Mastercard’la dev bir anlaşmaya imza attı.

Buna göre Bahamalar’ın “kum doları” artık dünyada Mastercard’ın geçtiği her yerde kullanılabilecek ve vatandaşlar ön ödemeli bir karta yükledikleri ülkenin yerel para birimiyle dünyanın her yerinde harcama yapabilecekler.

İsveç ve Güney Kore de dahil olmak üzere CBDC’lerle ilgili pilot çalışmalarını sürdüren 14 ülke daha mevcut.  Avrupa ise ​​2025 yılına kadar dijital euro çıkarma planlarına devam ediyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları