Kripto HaberleriHaberlerHindistan Merkez Bankası Başkanı Yatırımcıları Uyardı: "Kripto Paralar Bir Tehdit Unsurudur!"

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Yatırımcıları Uyardı: “Kripto Paralar Bir Tehdit Unsurudur!”

Takip et

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das kripto paralarla ilgili yaptığı son açıklamada kripto para birimlerini tehdit olarak nitelendirdi.

Yatırımcıları uyaran Başkan, bu tür varlıkların altında hiçbir şey olmadığını söyleyerek şunları belirtti:

Özel kripto para birimleri veya bunlara hangi isim diyorsanız, makroekonomik istikrarımız ve finansal istikrarımız için bir tehdittir. Bunlar RBI’nin finansal istikrar ve makroekonomik istikrar sorunlarıyla başa çıkabilmesini baltalayacaktır.

Yatırımcıları uyarmanın kişisel görevi olduğunu da sözlerine ekleyen Das, yatırımcılara kaldırabilecekleri risklere göre yatırım yapmaları gerektiğini hatırlattı.

Bilindiği gibi Hindistan’da 2022-2023 yılına ilişkin bütçe sunumunda kripto paralar ve NFT (non-fungible token) dahil dijital varlıkların satışından elde edilen her türlü gelirin %30 oranında vergilendirileceği belirtilmişti. Açıklanan vergi oranı ülkedeki yatırımcılar tarafından çok fazla bulunmuş ve Change.org’da vergilerin indirimi için kampanya başlatanlar bile olmuştu.

Ülke şu ana kadar söz konusu vergilendirme ile ilgili geri adım atmış değil. Öte yandan ülkenin kendi yerel CBDC’sinin gelecek yıl kullanıma sunulacağını belirten Maliye Bakanı Sitharaman, “CBDC’nin piyasaya sürülmesi, dijital ekonomiye büyük bir destek verecek.” ifadesini kullanmıştı.

Analistler, Hindistan’da 15 ila 20 milyon kripto yatırımcısı bulunduğunu ve toplam kripto varlıklarının yaklaşık 400 milyar rupi (5,4 milyar dolar) olduğunu tahmin ediyorlar. Bu noktadan bakıldığında Hindistan’ın kripto paralara olan yaklaşımının piyasayı önemli ölçüde etkilediği söylenebilir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları