Kripto Para

Hindistan’da Kripto Para Beklentisi

Hindistan yeni yasal kararları vermeye hazırlanıyor.

Hindistan, nüfusun çoğunluğunun gençlik kategorisine girdiği yoğun nüfus sayesinde, yani 25 yaşın altındaki küreselleşme için bir merkez olarak ortaya çıkmaktadır. Bu, ülkeyi, şirketlerin çoğunluğunun odakta tamamen Hintli müşterileriyle ürünlerini piyasaya sürmeye çalıştığı gelişen bir küresel pazar haline getiriyor. Hindistan’ın genç nüfusu sayesinde ülkede gençlere yönelik olarak bazı iş merkezleri kuruluyor ancak gençlerin bu işlerden çalışarak kazandıkları para bir ailenin bir ay kadar süre geçinmesine yetmeyecek kadar az ücretler ödenmesi nedeniyle büyük problemlerle karşı karşıya kalmalarına sebep olabiliyor.

Düzenlemeler ve tüm yapılan değişikliklere rağmen yabancı şirketlerin genç çalışanlara ödediği aylık maaş çok düşük kalıyor. Ülkede gençler kripto para birimlerine daha fazla ilgi gösteriyor ve bunun sonucunda ülkedeki sistem sürekli olarak gelişme eğilimi gösteriyor ve gençler kazanç elde edebilecek oldukları yatırım piyasalarını sürekli olarak takip ederek neler olabileceğini ve nereden ne kazanabilecek olduklarını araştırıyor.

Dünyadaki belli başlı hükümetler, ülkelerinde kripto kullanımına izin verme konusunda ihtiyatlı davrandılar, ancak ilk günlerinden beri, kripto kullanımını herhangi bir biçimde yasakladıkları ve kullanımlarını sürdürmek için belirli düzenlemeler koydukları uzun bir yol kat ettiler. Dijital varlıkların kontrolü yasalarını sürekli yeni güncellemeler ile güncellediler ve her yeni güncelleme yasalara yeni maddeler ve uyarılar ekledi.

Aynı şey, Hindistan Rezerv Bankası’nın (RBI) daha önce ülkede kripto kullanımını yasakladığı ve 2018 yılına kadar kripto fenomenine karşı oldukça pasif olduğu Hindistan için de geçerlidir. Yargıtay, taslak komiteye, bazı kurallar koymadan yargılanamayan kripto para birimleri ile ilgili olarak mahkeme önünde çok sayıda dava ve dilekçe bulunduğundan, düzenleyici çerçeveyi en kısa sürede sonuçlandırması için karar vermiştir ve en kısa süre içerisinde ülkede kripto para birimleri ile ilgili olarak karar verilmesini istemiştir.

Hindistan Kripto Topluluğu Hindistan’daki Kripto Geleceği Konusunda İyimser

Hindistan, 1.3 milyar nüfusunun çoğunluğunu gençlik kategorisine giren “Genç Millet” adını da kazanıyor. Ülkedeki gençler teknik olarak oldukça esnek ve teknoloji eğilimlerini oldukça dinsel olarak takip ediyorlar. Hindistan’daki kripto para birimi girişimlerinin büyük bölümü, dijital varlıkların ülke ekonomisi üzerinde oldukça olumlu bir etkisi olacağına inanan dinamik gençler tarafından yönetiliyor.

Çok farklı dinlerin bulunduğu Hindistan’da gençler dinlerine uygun olarak veya dini hiç alet etmeden kripto paralara sahip oluyor, satıyor ve bunlar üzerinden belirli bir kazanç elde ediyorlar.

Taslak komitesinin kripto düzenlemelerini tamamlayan haberi kamuya açık hale geldikten sonra, kripto para birimleri konusunda ve çevresinde devam eden çeşitli yol gösterileri ve açık görüşmeler yapıldı ve kripto para birimleri konusunda ülkenin nasıl bir zemin  oluşturması gerektiği tartışmaları başladı ancak bunlar henüz sonuçlanmış değil.

Hindistan 90’lı yılların sonlarında dot com boom’u kaçırdı ve Blockchain ve kripto paralarla ilgili davayı takip etmek istemiyor, bu nedenle daha önce temkinli olmasına rağmen, hükümet ülkede kripto kullanımını düzenlemeye karar verdi.

Devlet makamları tarafından sonlandırılan düzenlemelerin 2019’un ilk çeyreğinde veya sonrasında yürürlüğe girip girmeyeceğini, beklemek ve görmek zorunda kalabiliriz. Bu arada, Hindistan’daki kripto topluluğu, daha geniş nüfusu teknolojiden ve finansal sektörün çalışma şeklini nasıl değiştirebileceğinden haberdar etmek için bir araya geldi. Roadshow’lar ve açık topluluk görüşmeleri, konuyu inceleyen taslak kuruluna iletilecek birkaç danışma raporu hazırlamayı da amaçlıyor. Bu raporlar ile birlikte ülkede kripto paraların nasıl kullanılması gerektiği veya nasıl düzenlemeler uygulanması gerektiği ile ilgili olarak bazı kararlar verilmesine yardımcı olmayı amaçladığı iddia ediliyor.

Eleştirmenlerin Çekinceleri Var

Dünyanın en büyük demokrasisi olmanın güzelliği aynı zamanda Hindistan’ın her iki taraftan da geniş sesler duymasına yardımcı oluyor; birçok ülke Hindistan’da kripto kullanımını yasallaştırmanın, ülke ticaretin ötesinde kripto para birimleri kullanmak için kaynaklara sahip olmadığından işe yaramayacağına inanıyor.

Ülkedeki bir kripto avukatı, düzenleyici çerçevelerin ülkeye yardım edip edemeyeceği konusunda şüphe uyandırdı. Avukata göre, kripto paraların nerede kullanıldığını takip etmeyi imkansız kılacak olan, anonimlik vaat eden bir varlığı düzenlemek oldukça zordur. Eleştirilerin diğer bir argümanı hala fiyat oynaklığı.

Ancak, yasağın anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek ülkede kripto kullanımı yasağı aleyhine dilekçe verildi. Taslak hazırlama komitesinin düzenlemeleri yürürlüğe koymak için 4 haftalık süreyi karşılayabildiği görülüyor. Ancak düzenleyici kurumun tuhaf, pratik olmayan ve bir paradoksu olan bir plan hazırladığı Meksika gibi kararlar verilmesi ülkede gençlerin hoşuna gitmez.

Hindistan 2019 Yılının Sonuna Kadar Blockchain Atağı Geçirebilir

Taslak komisyona ve çizim komitesinin uzun gecikmelerine bakmak, bunların hepsine ve onların teknolojiye ilişkin bilgisine bağlıdır. Komitenin nihai düzenleyici çerçeveyi hazırlamak için normalden daha uzun sürmesi umrunda olmazdı, ancak ülkeyi kripto para düzenlemeleri ile yönetmek konu olduğunda yetkililer, kripto para düzenlemelerinin bir an önce uygulamaya geçmesini ve insanların kurallara göre hareket etmesi gerektiğini düşünüyorlar. Komite tarafından ve devlet dairelerince verilecek kripto para kararları demokrasinin olduğu bir ülke olan Hindistan’da gençlerin kripto para kullanımı ile ilgili endişelerine yanıt verebilecek mi?

Düzenlemeler daha büyük nüfusu göz önünde bulundurarak tanımlanırsa, Hindistan’ın kripto yarışının zirvesinde olduğu kesin olarak görülebilir. Hindistan’daki kripto para birimleri başarısının kaçınılmaz olduğuna inanmamızı sağlayan sadece içerideki iyimserlik değil, aynı zamanda Binance ve diğer kripto servisi sunan devler gibi birçok köklü oyuncu ülkeye endişeyle bakıyor ve Hindistan pazarından büyük umutlar alıyor.

Herhangi bir yeni ürünü piyasaya sürerken ve bu Hint pazarlarının sağladığı potansiyel ve fırsatlara bakarken, büyük markaların ve şirketlerin kafasında Hindistan’ın olması gerçeği açıktır, eğer büyük kripto oyuncuları bu durumu takip ederse büyük bir sürpriz olmaz ve dünyanın kripto para kuruluşlarının merkezi Hindistan, kripto paraların yönetildiği 2. ülke olarak ABD’den sonra yine Hindistan olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu