Haberler

Hindistan’da Kripto Para Davası 25 Eylül’de Tekrar Görülecek

Hindistan'da kripto para birimlerini yasaklayan hükümet yasakları kaldırabilir.

Hindistan kripto para yasaklarının resmi olarak merkez bankası ve hükümet tarafından kısa süre içerisinde uygulamaya geçtiği ülkeler arasında. Kısa süre önce Hindistan Merkez Bankası kripto paraları Modi hükümetinin desteği ile yasaklamaya karar vererek kripto para birimi yatırımcılarına uyarıda bulundu ve derhal ellerindeki tüm kripto para birimlerini satış yolu ile çıkarmalarını isteyerek bankaları da üst düzey bakanlar uyardı.

Bakanlar tarafından uyarılan Hindistan bankaları ise kripto para birimleri ile ilişkili hesapların zorunlu olarak dondurularak kapatılmasına karar verdiler ve çok sayıda kripto para yatırımcısı banka hesabına kripto para birimi borsasından para girdiği ve çıktığı nedenleri ile engellendi. Ancak kripto para birimleri yasakları ile ilgili ülkede binlerce Hindistan vatandaşı yasakların doğru olmadığı iddiası ile Hindistan Yüksek Mahkemesi yargısına başvurdu ve yasakların hükümet tarafından uygulandığı ve kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Binlerce Hint bugün kripto para yatırımcısı olmak istese bile bu yasaklar nedeniyle kripto paralara sahip olamayarak sorun yaşıyor. Yurtdışından ödeme almak ve yurtdışına para göndermek isteyen Hindistanlılar, kripto paralar ile eskiden bu ihtiyaçlarını karşılarken şimdi bankaya %10 üzerinde komisyon ödemek zorunda kaldıklarını belirterek bu sorunun kripto para birimi yasaklarından dolayı yaşandığını dile getiriyorlar.

Hindistan’da 25 Eylül tarihinde yeni duruşma görülmesi bekleniyor

Hindistan Temyiz Mahkemesi 25 Eylül’de yasakların kaldırılması için 2. bir duruşmaya başlayacak ve bu duruşma sonrasında kripto para yasaklarının hükümet tarafından direkt olarak Hindistan Merkez Bankası yönetimi tarafından kaldırılması ve bankaların bu konuda eski kararları uygulamasına karar verebilecek. Modi hükümetinin tek karışamayacak olduğu mahkeme olarak gösterilen Temyiz Mahkemesi’nin vereceği kararda ülkenin kripto para birimlerine karşı uygulanan yasağın nedeni ile ilgili merkez bankasına soru sorduğu, herhangi bir önlem veya benzer bir güvenlik sebebi ile de olsa bu kararın mahkemeye bildirilmesini istediği biliniyordu.

Ancak Hindistan Merkez Bankası kripto para birimlerini herhangi bir gerekçe olmadan yasakladı ve çok sayıda insanın tepkisini bu sebeple çekti. Dünyada çok fazla insan kripto paralara sahip olma hakkına sahip iken Hindistan ve bölgelerinde yaşamayı sürdürenler ise bu hakka sahip değil.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu