Haberler

Hindistan’da Yargıtay Kripto Para Düzenlemelerini Erteledi

Hindistan'da kripto para düzenlemeleri ertelendi.

Kripto para düzenlemelerinin statüsü ve Hindistan’da kripto para biriminin kullanımına ilişkin bankacılık yasağı hakkında çok merakla beklenmekte olan yargıtay kararı, hükümetin tavsiyesi üzerine ertelendi. Modi hükümeti yargıtay yetkililerinden bu kararın derhal ertelenmesini istedi.

Daha önce Yüksek Mahkeme, taslak komitesine kripto yönetmelikleri hakkındaki nihai raporu sonlandırmak için 4 haftalık bir ültimatom verdi. Ultimatum, bekleyen davalar ve Hindistan’da kripto kullanımına ilişkin tüm bankacılık yasağı aleyhine açılan dilekçelerle bağlantılı olarak verildi.

Modi hükümeti bir süre önce kripto para birimlerinin ülkede yasaklanması hakkında resmen bir karar verdi ve kripto paralar hakkında yaptığı açıklamada yatırımcıların kripto para birimlerini satarak yatırımlarını bu piyasa için asla devam ettirmemeleri hakkında uyarıda bulunuldu.

Yargıtaydan kararın ertelenmesini isteyen Modi hükümeti, yasal düzenlemeler hakkında geçtiğimiz günlerde bir kez daha karar verdi.

Yüksek Mahkeme, hükümetin avukatının talebi üzerine kripto paralara karşı RBI meselesini erteledi. Bu konu, ülkede düzenlemelerin Temmuz ayı ve sonrasına ertelenmesine neden olabilir.

Mahkeme kararları henüz bir sonraki duruşma için kesin tarihleri verilmedi ancak yakın zamanda kesin tarihin belli olması uyarısı yapıldı.

Kripto para yönetmeliği ”ekonomi” konusu oldu

Ülkedeki kripto yönetmeliklerinin hazırlanmasının başlangıcı Maliye Bakanlığı Ekonomik İlişkiler Sekreteri Subhash Chandra Garg başkanlığındaki bakanlıklar komitesine verildi. Son mahkeme duruşması sırasında, taslak komitesi, nihai müzakere aşamasında olduğuna dair mahkemeye güvence verdi.

Raporun sonuçlandırılmasındaki sürekli gecikmeler, Hindistan’daki kripto para birimlerinin geleceği konusunda oldukça anonim bir ortam yarattı. Hükümet sürekli olarak yeni kararlar vereceğini ve en kısa süre içerisinde kararların verilecek olduğunu açıkladı ancak başarılı olmadı ve sözler hep boş kaldı. Bitcoin fiyatının düştüğü ve yükseldiği kripto para piyasasında yatırımcılar ne yapacak olduklarına kesin karar veremedi ve bankalara para aktardıkları zaman anında düşüşler yaşandı.

Hindistan’da birçok kripto para birimi tercih ediliyor ve yatırımcılar bu kripto para birimlerini satın almak için sürekli yeni yöntemler geliştiriyor. Yatırımcılar, Hindistan hükümetinin yasakları kaldırmasını ve yasakların kaldırılmasından sonra bankaların ve diğer kripto para borsa düzenlemelerinin geç kalmadan düzeltilmeleri gerektiğini düşünmekte.

Düzenlemeleri ertelemek sıkıntı yaratacak!

Bankacılık yasağı ve kripto paraların geleceği konusundaki belirsizlik, Hindistan’ı diğer ülkelerin çoğunun zenginliklerine zenginlik kattığı kripto paralar için bir dezavantaj yaratıyor.

Pek çok kişi Hindistan’ın Çin gibi komşu ülkelerden iki yıl geride olduğuna inanıyor. Ve hükümetin kararı ertelemesi ve kripto paralar ile ilgili eski tavrı devam ederse, Hindistan 90’lı yılların son noktalarının patlaması durumunda olduğu gibi tekrar seyirci olmak zorunda kalacak ve bu pastadan pay alamayacak, aksine bu pastadan sürekli olarak kan kaybedebilecek.

Yargıtay bu konuya çoktan müdahale ettiğinden, gerekli aciliyeti gidermek ve katı bir uyarı vermek ya da teknolojiyi anlayan ve gerekli paydaşlardan gerekli geri bildirimleri alan uzmanlardan oluşan başka bir komite oluşturmak için bir adım atması gerek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu