HaberlerKripto Para

IBM Kripto Para Saklama Hizmetini Geliştiriyor

IBM bu alanda lider olmak istiyor.

IBM kripto para saklama alanına giriş yapmaya hazırlanıyor.

Bu ayın ilerleyen saatlerinde New Yorklu bir yatırım firması olan Shuttle Holdings, IBM’in özel bulut ve şifreleme teknolojilerine dayanan dijital varlıklar için bir saklama çözümü beta sürümünü piyasaya sürecek. Şirketler kripto para birimlerini ve jetonlarını saklamazlar, ancak başkalarının bunu yapabilmesi için araçlar sunarlar.

Shuttle’ın baş yatırım sorumlusu Brad Chun CoinDesk’e yaptığı açıklamada, potansiyel kullanıcıların arasında bankalar, brokerler, emanetçiler, fonlar, aile ofisleri ve kendi kendini gözaltına almak isteyen yüksek net servete sahip yatırımcılar ve borsalar yer alıyor ifadelerini kullandı.

Chun, “Bu ay sınırlı hizmet vermeye başlayacağımız için henüz sınırlı bir yüksek servete sahip müşteri listesine sahibiz” dedi. Hizmet, “henüz halka açık değil ve beta sürümümüze girmek için bir bekleme listesi beklenmek zorunda” 

IBM, çözümü geçen ay San Francisco’da “Think 2019” konferansında sergiledi; burada teknoloji devi CTO’su ve bulut güvenliği müdürü Nataraj Nagaratnam, Big Blue’nun bulutunun en önemli kullanım alanı olan kriptoyu saklama hizmetine yönelmeye çağırdı. 

“Dünyayı değiştirebilecek olan şeylere bakın. Tüm bunların yanında sunucu güvenliği konusunu gözden geçirin ve yedekler konusunda bir kez daha nerede olduğunuzu kontrol edin.” dedi Nagaratnam.

IBM’in “Z As Service” bulut çözümünün direktörü Rohit Badlaney, IBM’in yaklaşmakta olan Dijital Varlık Saklama Hizmetine (DACS) dahil olması hakkında önemli basın açıklamasında bulundu.

“DACS için, IBM LinuxONE tarafından sunulan şirket içi yaygın şifreleme yetenekleri, IBM’i teklifleri için en güvenli platform olarak seçmede önemli bir fark katan konuydu”, dedi Bedlaney bir şirket sözcüsü aracılığıyla.

Bu hamle, IBM’in işletmeler için Hyperledger Fabric özel blok zincirini geliştirdikten sonra ve daha yakın bir zamanda Stellar Vakfı ile yaptığı çalışmalarla kripto para birimi ile ilgilenmeye başladıktan sonra dijital varlık alanına daha da fazla ilgilendiğini gösteriyor.

Soğuk depolama değil

Shuttle ve IBM’in sunduğu yedekleme-gözlem hizmeti, çoğu kripto saklama görevlisi tarafından kullanılan ve özel anahtarların ağa bağlı olmayan bir cihazda tutulduğu soğuk depolama çözümlerinden büyük ölçüde farklıdır.

Bu teknoloji ile IBM, kripto paraların yedeklenmesine direkt olarak müdahil olmayacak ancak bu konuda şirketlere ve büyük fon sahibi kimselere bu hizmet için bir ürün sunmuş olacak.

Yetkili, işletmelerinin müşterileriyle bağlantı kurabilmek ve kolaylıkla ulaşılabilir ancak güvenli bir ortamda tutulan veri ve varlıklara sahip olmak istediğini belirtti. (Varlıkları soğuk cüzdanlardan çekmek bazı sorunlara anlıkta olsa yol açabilir.)  

Bunun yerine, Chun, IBM Cloud’un Shuttle’ın basit bir soğuk saklama cüzdanı çözümünden “cüzdandan, çözüme” geçiş yapılabilecek bir sistem kurmasını sağlayan bazı ilginç özellikler yarattığını söyledi. 

Bu nedenle, çözüm, dijital anahtarları kurcalamaya dayanıklı bir ortamda koruyan ve yöneten bir tür kilitli kutu olan bir donanım güvenlik modülü (HSM) üzerine kurulmuştur.

Güvenlik ve verimlilik arasında her zaman dengeler vardır, ancak geleneksel bir soğuk depolama sistemi kullanmıyoruz. Bunun yerine, anahtarları birden fazla katmanda veri bloğu olarak şifrelenmiş halde tutarız; böylece bir kuruluş önceden varolan felaket durumlarında kurtarma ve yedekleme işlemlerini ve ürünü kullanarak bu yedeklemeleri saklayabilir.

Chun sunumunda, bu kullanılabilirlik ve güvenlik kombinasyonunun IBM Cloud çözümünün dijital varlık yüklü bir gelecek için daha iyi bir şekilde donatıldığı anlamına geldiğini söyledi.

“Son derece elverişli ve güvenli olan bu kritik katmana sahip olduktan sonra, tüm işletmeler dijital varlıkları saklamaya başlayabilir, yalnızca kripto para birimleri değil; emlaktan bahsettik, kullanıcı kimliğinden bahsettik bunlarda saklanabilir”dedi.

Sadece HSM’ye değil tüm çözüme odaklanıyoruz. Eğer Gemalto’dan gelen HSM teklifi bizim kullandıklarımızdan daha iyiyse, onlarla konuşmaktan ve bunları planlarımıza dahil etmekten mutlu olurum. IBM’in kullandığımız bir HSM’si var, ancak müşteri ihtiyaç ve taleplerine göre bunu kolayca değiştirebiliyoruz.

Soğuk cüzdanlara karşı HSM’ler

Geri adım atıldığında, kripto varlıklarının yönetilmesiyle ilgili olarak, HSM’lerin geleneksel soğuk cüzdanlar ile güvenlik ve verimlilik arasındaki muhtemel değişimlere göre farklılıkları bulunmaktadır.

Soğuk cüzdan depolama çözümleriyle, bir veya iki saatten 48 saate kadar sürebilen bir zaman gerekebilir. Aksine, HSM’ler tamamen elektronik bir sürece dayanıyor ve bu nedenle çok daha hızlılar.

IBM, dijital varlıklar için HSM çözümleri sağlamada yalnız değil. Geçen hafta, İsviçreli Crypto Storage AG, özelleştirilmiş HSM çözümünün çevrimiçi banka Swissquote’e devredileceğini açıkladı.

Diğer yüksek profilli HSM girişimleri arasında, ikinci çeyrekte piyasaya sürülmek üzere tasarlanan donanım cüzdanı sağlayıcısı Ledger, Gemalto ve Japon banka Nomura arasındaki Komainu ortaklığı yer alıyor. Ledger Vault’un global başkanı Demetrios Skalkotos, Komainu’nun yazılımını doğrudan Gemalto HSM planına entegre etmesine özel olarak erişim sağladığını belirtti.  

“Sadece bankalar ve hükümetlerde bu kadar gelişmiş bir güvenlik-şifreleme teknolojisi var” dedi Skalkotos.

Bununla birlikte, Kripto velayeti öncüsü BitGo’nun CEO’su Mike Belshe, gecikme ve insan katılımının soğuk cüzdanlar için sağladığı güvenlik için küçük bir bedel olduğunu açıkladı. Belshe geçtiğimiz sene şöyle dedi:

Bu işlemler sonucunda 15 dakika içinde para gönderebilirsiniz veya alabilirsiniz, bu da üzerinde çok sıkı bir kontrolünüz olmadığı anlamına gelir. Sözünü ettiğimiz müşteriler bu görüşü takdir ediyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu