Kripto HaberleriHaberlerİngiltere'den Yedi Kripto Para Reklamına Yasak Geldi!

İngiltere’den Yedi Kripto Para Reklamına Yasak Geldi!

Takip et

Adını Elon Musk’ın köpeğinden alan Floki Inu mem tokenine ait reklamlardan sonra İngiltere’de kripto paralara ilişkin reklam yasağı konuşulmaya başlanmıştı.

Yeşiller Partisi Londra Meclisi Üyesi Sian Berry, kripto paraların İngiltere’de düzenlenmediğini gerekçe göstererek reklamlarının da yasak olması gerektiğini savunmuştu.

Kripto reklamlarının aldığı tepkilerden sonra İngiltere‘nin ilgili reklam kurumu “Reklam Standartları Kurumu (ASA)” kripto para reklamlarının “kırmızı alarm önceliği” olduğunu söyleyerek yedi kripto para reklamı ile ilgili karar verdi.

ASA, ilgili kripto reklamlarını yasaklayarak, yasak konusu yedi reklam veya promosyonlar için “tüketicilerin deneyimsizliğinden sorumsuzca yararlandıkları ve yatırımın riskini göstermedikleri için yasaklandı” ifadelerini kullandı.

Kripto reklamlarının ilgili kuralalrı ihlal ettiği belirlenen şirketler arasında Coinbacse ve eToro gibi büyük şirketler de bulunuyor:

1- Kripto para ticaret platformu Coinburp’un bir Twitter gönderisi.
2- Yine Kripto para ticaret platformu eToro’nun bir reklamı.
3- Kripto para borsası Kraken’in dijital bir poster reklamı.
4- Kripto para borsası Exmo’yu tanıtan bir YouTube videosu.
5- Kripto para borsası Luno’nun uygulama içi bir reklamı.
6- Coinbase’in “2010’da #Bitcoin’de 5 sterlin, Ocak 2021’de 100.000 sterlin değerinde olacak. Önümüzdeki on yılı kaçırmayın- bugün Coinbase’e başlayın” şeklindeki ücretli Facebook reklamı.
7- Papa John’s pizza restoran zincirinin “10 £ DEĞERİNDEKİ ÜCRETSİZ BITCOIN” şeklindeki web sitesinde ve Twitter sayfasında bir promosyon kampanyası.

ASA, taraftar tokenleri ve NFT’ler ile ilgili reklamları daha yakından izleyeceğini söyleyerek firmalara herhangi bir ceza vermedi.

ASA, ilerleyen zamanlarda yapılacak kripto reklamlarının kripto para birimlerine yapılan yatırımların değerinin düşebileceğini belirttikten sonra şirketleri reklamların kripto para biriminin İngiltere’de düzenlenmediğini açıkça ortaya koyması gerektiği konusunda uyardı.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları