Haberler

İran’da İnternete Erişimi Yok: Bitcoin’e Ulaşım Mümkün Değil!

İran'da ülkenin Cumhurbaşkanı Ruhani ve üst düzey siyasiler ülkenin internetinin kapatılmasını isteyince ülkede internet erişimi hükümetin isteği ile kapatıldı ve sağlık tesislerinin bile internet erişimine izin verilmemeye başladı.

2019 yılını geçecek olduğumuz bugünlerde dünyada yine bir ilk yaşandı ve İran’da hükümet barışçıl protestoların daha fazla artmasını engellemek, insanların sokaklarda birbiri ile internet üzerinden daha rahat iletişim kurabilmesini engellemek amacı ile interneti kapatmayı tercih etti. İnterneti kapatan İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve diğer üst düzey siyasetçiler ülkede sokağa çıkanlara karşı askeri güç kullanabilecekleri tehdidinde bulunurken, İranlı protestocular ise hükümetin artık bu tür adımlar ile kendilerini korkutamayacak olduğunu düşünüyor ve giderek daha fazla sayıları artıyor.

Ülkede yabancı gazetecilerin durumu ve güvenlikleri ile diğer devletlerin yetkililerinin internete erişimi olmadığı için Almanya ve Fransa, İran’ın derhal internet erişimini açması ve derhal barışçıl protestoları engellemeyi kesmesi uyarısında bulunsa da İranlı siyasiler bu konuda asla göstericilere izin vermemekte ısrarcılar.

İran’da internetin tamamen engellenmesi ile birlikte kripto para birimi sahibi olan yatırımcılarda internet erişimlerine ihtiyaç duyan borsalar ve cüzdanlara bağlı olarak kripto paralara erişimin mümkün olmadığını biliyorlar. Bitcoin fiyatının yükselip yükselmediğini bile öğrenmekte zorluk çeken ve buna ulaşamayan İranlı kripto para sahibi yatırımcılar, ülkede internetin açılıp açılmayacağını da kesin olarak bilemiyorlar.

İran’da engellenen internet sadece kripto para birimlerini değil, ülkede olan tüm turistleri de yakından etkiliyor. Ülkedeki turistler aileleri ile görüşemiyor, fotoğraf ve durum paylaşımları yapamıyorlar ve daha da ötesi acil sağlık durumlarında internet üzerinden bilgiye ve acil sağlık hizmetleri ile ilgili ulusal bilgilere erişmek asla mümkün olmuyor. Sevkiyat sistemleri ve diğer tüm sistemler ülkede felç olmuş durumda ve bunun ardında yatan hükümetin aldığı interneti erişime kapatma kararı yer alıyor.

Kripto para yatırımcıları paralarını çekemiyor

Kripto para yatırımcıları ülkede paralarına hiçbir yoldan erişemez olduklarından gıda alışverişi yapmakta zorlanan ve bankalardan parasını alamayanlar dahi var. Bankalar internetlerin kesik olmasından dolayı ülkede hizmet sunamazken, hükümetin bu kararının ülkede insanları daha fazla kızdırdığı, bu tür kararlar dolayısı ile Ruhani ve ekibinin çok büyük tepki çektiği açık. İran uluslararası arenada da önüne sürekli gelecek olan bu kararından dolayı ne kadar pişman olacak bilinmez ancak kripto para yatırımcıları şimdiden ne yapacaklarını kara kara düşünmekteler. Borsalara anlık bir saldırı olsa haberleri olmayacak olan İranlılar, bunun da ötesinde kendi hesaplarında olan paraları anlık bir sağlık problemi yaşasalar çekmeleri mümkün olmayacağı için endişeye kapılıyorlar. İran’da yaşanan bu vahim internet kararının birkaç gün daha devam etmesi halinde ülke ekonomisinde daha da büyük onarımı mümkün olmayan problemler görülmeye başlanabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu