HaberlerKripto Para Madenciliği

İran Hükümeti Açıkladı! Bitcoin Madencilerinin Suçu Yok!

İran'da elektrik kesintilerinin nedeni düşünüldüğü gibi çıkmadı.

İran 2019 yılında kripto para madenciliğini yasal bir endüstriyel faaliyet olarak tanıyarak, faaliyet gösterecek şirketler özel izne tabi tutulmuştu.

Geçtiğimiz aylarda ülke genelinde yaşanan elektrik kesintilerinden sorumlu olarak görülen kripto madenciliğine geçici olarak yasak getirilmişti.

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada; İran Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletişim Şirketi’nin (Tavanir) ülkede devam eden elektrik kesintilerinden büyük ölçüde yasadışı kripto madencilerini suçlayan iddialarını reddetti.

Bakanlık yetkilisi Alireza Hadi konu ile alakalı:

Tavanir’in açıkladığı elektrik tüketim rakamları oldukça abartılı görünüyor. Yasadışı kripto madencilerinin tüketimi kamu hizmeti tarafından tahmin edilen 2.000 megavattan oldukça düşüktür.

Tavanir’in yasadışı madencileri suçlamasından bu yana ülke genelinde 5.000’den fazla yasadışı madenci tesisi kapatıldı. Bakanlığın açıklamasına rağmen Tavanir, yasadışı madencilerin çok fazla elektrik tükettiğinde ısrar ediyor. Zira Tavanir sözcüsü Rajabi Mashhadi geçtiğimiz hafta şunları dile getirdi:

Son aylarda yaşanan elektrik kesintilerinin asıl suçlusu yetkisiz madencilerdir. Madenciler faaliyetleri tamamen durdurulmuş olsaydı, %80 daha az kesinti yaşardık.

Bakanlığın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere, İran’da gerekli altyapı hizmeti sunamayan ve elektriklerin kesilmesine neden olan şirket, kripto para madencilerini günah keçisi ilan etmişe benziyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu