Bitcoin

İran Krizi Bitcoin’in Güvenilir Bir Araç Olduğunu Mu Gösteriyor?

Bitcoin bugün 8.100 doları geçerek yükselmiş olsa bile uzmanlara göre İran krizi veya dünyadaki ekonomik birtakım krizler Bitcoin'in güvenilir olduğunu kanıtlayan bir olay değil.

İran’da yaşananlar ve tüm dünyanın gözü önünde olan bitenlere tüm ülkelerin şaşkınlık içerisinde izlemesi finansal piyasalarda bazı sorunlar yarattı. Petrol, altın ve değerli rezerv fiyatlarında rekorlar kırılmadı ancak Türkiye’de son ayların rekorları kırıldı. Türk ekonomisi özellikle bölgesel olaylardan dünyada en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alırken, Türk yatırımcıların para birimi ise değer kaybetti.

TL’de yatırım yapanlar kaybederken dolar alanlar ise kazanç elde etti. Yine altın alanlar kazanç elde eden taraflar oldular. Tüm bunlar kısa süre içerisinde bu hafta oldu. Bitcoin’in son İran olayından hemen sonra güvenilir bir kaynak olup olmadığı ise soru işaretlerine neden oldu.

Birçok kişi İran olayının Bitcoin’i güvenilir olduğunu kanıtlamadığını ve olası bir durumda bu tür olaylarda devletlerin Bitcoin’e yasak uygulamasının mümkün olabileceği gibi varlıklı yatırımcıların bile paralarını çekememe, daha geç para çekebilme gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabileceklerini ifade ettiler.

Ancak her ne kadar bu gibi riskler olsa da Bitcoin son zamanlarda tıpkı altın veya gümüş madenleri gibi dünyadaki kaos ortamlarından karlı çıkan ve yükselen bir yatırım aracı olduğunu göstermiş oldu. Yatırımcılar merkeziyetsiz oluşu ve sahibi olmayışı ile Bitcoin’i son zamanlarda güvenli liman olarak görmeye başladı.

Bitcoin güvenilir ama ne kadar güvenilir?

Bitcoin olası bir savaş durumunda güvenilir bir kaynak olmayabilir. Bugün için olası savaş durumunda en güvenilir varlıklar yine bankalarda olan paralar gibi görülse de yine en güvenilir varlıklar aslında şüphesiz altın ve gümüş gibi madenler olacak. Zira dünyadaki tüm itibari paralar altına göre fiyatlanıyor.

Bitcoin’in ABD ve İran olası savaşı durumunda nasıl fiyat değişimine maruz kalabileceği konusu soru işaretlerine sebep. Bugün için bu son krizden sonra fiyat artışı olduğu için Bitcoin’in %100 İran ve ABD’li yatırımcılar ile diğer yatırımcılar için güvenilir olduğunu söylemek mümkün değil.

Güvenilir olarak görülüyor olsa da zaman zaman siber saldırılar dolayısı ile milyonlarca doların kaybolduğunu da sık sık görüyoruz. Bunlar sık sık olan olaylar olarak kayda geçiyor ve çok fazla sayıda insan kripto paraların özellikle siber saldırılara uğramasından endişe ediyor. Asıl endişe edilmesi gereken ise olası yaptırımlar ve ülkelerin bir savaş durumunda kripto paralara yönelik nasıl adımlar atabilecek oldukları olmalı.

Olası Savaş Durumunda Devletlerin Kripto Para Tutumu Ne Olur?

Olası bir savaş durumunda devletler özellikle kara para aklama ve para transferi olaylarını durdurmak için kripto para borsalarını bloke edebilir. Bugün bu durum her ne kadar insan haklarına aykırı bir olay gibi gözükse de düşünüldüğü zaman bunun mümkün olabileceği gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bunun bir örneği Suriye’de oldu ve birçok kripto para yatırımcısı paralarına ve kripto para varlıklarına erişemez oldular.

Dünyada yaşanan özellikle ekonomik kaoslarda son dönemde Bitcoin değer kazanan bir varlık olsa da büyük bir devletten gelen kripto para ambargosu birçok insanı mağdur edebilir ve Bitcoin’in ciddi şekilde değer kaybetmesini sağlayabilir.

Öte yandan bir diğer ihtimal olarak borsa sahibi veya borsa yöneticileri bu paraları alarak kaçabilir ve yatırımcılar büyük bir savaşın ortasında kripto paralarını asla bir daha bulamayabilirler.

Uzmanlar bu sebeple kripto para varlıkların mutlaka donanım cüzdanlarında saklanmasını veya birkaç ayrı kripto para borsasında parça parça saklanmasını tavsiye ediyor.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir. Görüş içeriği olup Bitcoinsistemi.com içerikteki görüşlere katılıyor olabileceği gibi katılmıyor olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu