blank
Haberler

İran’da Ekonomik Kriz Büyüdü: 5 Milyar Dolar Talep Edildi

İran'da hükümet ekonomik krizin daha fazla artığına ve corona virüs nedeniyle IMF'den 5 milyar dolar kredi istediklerini açıkladı.

İran hükümetinden yapılan açıklamada IMF’ye 5 milyar dolar değerinde kredi talebinde bulunulduğu açıklandı. Trilyonlarca dolar değerindeki Amerikan ekonomisinin ve yönetiminin baskıları/yaptırımları karşısında kasasında para kalmayan İran’ın bu dönemde özellikle corona virüsü hastaları dolayısı ile sağlık sisteminde ciddi problemler meydana geldi.

IMF’nin İran’a 5 milyar dolar kredi verip vermeyeceği yine büyük bir merak konusu iken, IMF bu konuda corona virüs dolayısı ile 50 milyar dolarlık kurtarma/yardım paketi hazırladıklarını açıklamıştı. Bu pakete ilk talep İran’dan gelirken, İranlılar ise ülkede banka hesaplarının güvenli olmadığı düşüncesi ile çökmüş bankacılık sistemine rağmen bu dönemde Bitcoin fiyatındaki düşüşlere bağlı olarak yatırımlarını artık Bitcoin’de değil nakit olarak veya zor da olsa bankalarda tutacaklarını belirttiler.

Hükümetin 5 milyar dolarlık krediyi alamazsa ne yapacağı merak konusu.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu