HaberlerKripto Para Madenciliği

İran’daki Madenciler Elektrik Kesintilerine Mi Sebep Oluyor?

İran'da son bir haftadır sık aralıklarla ve uzun saatler boyunca yaşandığı belirtilen elektrik kesintilerinin ardından madenciler hedefte.

ABD tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle birkaç yıldır kritik süreçlerden geçen İran’da son dönemde beklenti hakim. ABD Başkanı Joe Biden’ın İran’a uygulanan yaptırımları kaldırıp kaldırmayacağı, İran ekonomisini yeniden ayağa kaldırıp kaldırmayacağı gibi tartışmalar gündemdeki yerini korurken, ülke gün geçtikçe daha büyük sorunlarla karşılaşıyor.

Su ve elektrik sorununun yoğun olarak yaşandığı bilinen İran’da özellikle 16 Ocak 2021’den itibaren elektrik kesintilerinin birçok şehirde hissedildiği ve uzun saatler boyunca elektrik kesintisinden binlerce İranlının etkilendiği belirtildi.

İranlı yetkililerin elektrik kesintisinden kripto para birimi madencilerini sorumlu tuttukları belirtilirken, madenciler ve İranlı bazı yetkililer eskimiş elektrik santrallerini ve elektrik yönetiminin iyi yapılmamasının kesintilerin nedeni olduğunu belirtiyor. İranlı madenciler, son dönemde daha fazla baskı hissettiklerini ve ABD tarafından yaptırımlar kaldırılmazsa daha büyük baskı nedeniyle madenciliğe son vermek veya alternatif aramak zorunda kalabileceklerini belirtiyorlar.

Özellikle çoğu ülkede elektrik kesintilerinden ve ekran kartı gibi bilgisayar parçası stoklarının kalmıyor oluşundan madenciler sorumlu tutuluyor. Bu sebeple özellikle elektrik kesintileri düşünüldüğünde madencilik ile ilgili birçok ülkede yeni yasalar çıkarılacağı tahmin ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu