Kripto HaberleriHaberlerİsrail Merkez Bankası Kripto Paralara Yönelik Düzenleme Yayınladı! İşte Detaylar

İsrail Merkez Bankası Kripto Paralara Yönelik Düzenleme Yayınladı! İşte Detaylar

Takip et

Dünya çapında merkez bankaları kripto paraları düzenleme hedefi güderken İsrail Bankası’nın Bankacılık Denetleme Departmanı Cuma günü bankalardaki kripto varlıkların regülasyonu ile ilgili bir taslak düzenleme yayınlandı.

“Bankalar Kripto Para İşlemlerinin Kaynağını Netleştirmek Zorunda Olacak”

Açıklamaya göre, bankaların özellikle risk değerlendirmeleri yapması ve dijital varlıklardan gelen veya dijital varlıklara giren transferler için politika belirlemesi gerekecek. Buna ek olarak bankalar, kripto paraların satın alındığı finansal kaynağı ve söz konusu kripto paraların satın alınmasından itibari para birimlerine dönüştürülmesine ve banka hesabına aktarıldığı ana kadar geçirdiği tüm işlemleri netleştirmek zorunda kalacak.

İsrail’in merkez bankası olan İsrail Bankası’nın taslak düzenlemesinde tam olarak şu ifadeler bulunuyor:

Bu taslak düzenlemeye göre, bankacılık şirketlerinin aşağıdakileri yapması gerekecektir:

1.Banka kuruluşları riske dayalı bir yaklaşım benimseyerek ve sanal para birimi hizmet sağlayıcısını saptayarak, sanal para birimlerinden kaynak alan veya sanal para birimlerine yönelik olan para transferleri için bir risk değerlendirmesi yapmak, politika ve prosedürler belirlemek zorundadır. Hizmet sağlayıcısının Sermaye Piyasası, Sigortacılık ve Tasarruf Kurumu Başkanlığı’ndan finansal varlık hizmeti sunma ruhsatı almış olması ve Kara Para Aklama Yasağı Yönetmeliği’ne tabi olması halinde, bankacılık kuruluşlarının her transferi kendi incelemesi gerekir. Bununla birlikte bankacılık şirketleri, servis sağlayıcılarına geniş kapsamlı olumsuz bir cevap veremeyecektir.

2.Bancacılık kuruluşları, kripto paraların satın alındığı finansal kaynağı ve söz konusu kripto paraların satın alınmasından itibari para birimlerine dönüştürülmesine ve banka hesabına aktarıldığı ana kadar geçirdiği tüm işlemleri netleştirmek zorundadır.

“Kripto Paralar Kara Para Aklama ve Terörizm Finansmanı Açısından Riskler Taşıyor”

İsrail Bankası Bankalar Sorumlusu Yair Avidan, taslakla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bankacılık Denetim Departmanı kripto paraları ve buna ek olarak bu alandaki yurtiçi ve uluslararası regülasyonları gözlemliyor. Bu tür para birimlerindeki artan müşteri aktivitesi ve bu tür varlıkların ödemelerde ve uluslararası transferlerdeki potansiyelleri göz önüne alındığından bu taslak oluşturuldu.

Sanal para birimlerindeki aktivite, beraberinde kara para aklama yasağı ve terörizm finansmanı yasağı kapsamında yüksek risk taşıyor. Bu taslak düzenleme, bu tür risklerin yönetilmesine yönelik bir dizi ilkeyi ortaya koymakta olup, bu sayede sanal para faaliyetinden kaynaklanan parayı bankalara koymak isteyen bankacılık kuruluşu müşterilerine yardımcı olurken, bu faaliyet kapsamında bankacılık sistemine özgü riskleri de yönetmektedir.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları