Kripto HaberleriAltcoinİşte 2023 Yılı Ücretsiz Altcoin Airdrop'ları ve Katılım İçin Gerekli Bilgiler!

İşte 2023 Yılı Ücretsiz Altcoin Airdrop’ları ve Katılım İçin Gerekli Bilgiler!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para piyasasında airdrop’lar kullanıcılar tarafından her zaman popüler olmuştur. 2023 yılında ise oldukça çok sayıda yeni proje, kullanıcılarını airdrop’lar ile ödüllendirecek.

Kullanıcıların kendi araştırmalarını yapmaları ve kripto para cüzdanlarıyla işlem yaparken hangi akıllı sözleşmelere imza attıklarının farkında olmaları son derece önemli. Google üzerinden yapılan aramalarda reklam olarak Google zaman zaman oltalama linklerine de bağlantı verebilmekte. Bunlara karşı dikkatli olunmalı.

Ayrıca eklentiler yüklenirken verilen gerekli izinler konusunda kullanıcılar kendi araştırmalarını yapmalı. Yalnızca bilgilerine güveniyorlarsa söz konusu işlemleri yapmalılar. Ayrıca airdrop almak istedikleri cüzdanlar daha önce kullandıkları ve içinde bakiye bulunan cüzdanlar olmamalı.

İşte yıl içinde kullanıcıların katılabileceği belli başlı altcoin airdrop’ları ve adım adım katılım rehberleri.

İlgili Haber
Binance TR, Beş Yeni Altcoin İçin Komisyonsuz BUSD İşlem Çiftini Başlattığını Duyurdu!

1)Sui Network

Sui, Move programlama dilini kullanan (Aptos gibi) yüksek performanslı bir L1’dir. Sui ağında kısa bir süre önce Testnet Wave 2 kullanıma sunuldu. Testnet sürecine katılan kullanıcılara kesin olmasa da bir airdrop verilme ihtimali bulunuyor.

Testnet aşaması yaklaşık olarak 2-3 hafta sürecek.

Airdrop alabilmek için kullanıcıların ilk olarak bir Chrome eklentisi olan resmi cüzdan uygulaması Sui Wallet’ı yüklemesi gerekiyor. Eklentinin yüklenmesi ardından kullanıcıların eklenti içerisinden bir cüzdan oluşturması ve cüzdanın kullandığı ağın Sui Testnet şeklinde ayarlanması gerekiyor.

Eklenti yüklendiğinde kullanılan ağ muhtemelen zaten Sui Testnet olacaktır. Cüzdanın kullanımı Metamask’a son derece benziyor, bu cüzdan hakkında bilgisi olanlar zorlanmayacaktır.

Bunun ardından Sui Wallet üzerindeki cüzdan adresimiz bize daha sonra lazım olacak.

Sıradaki adım olarak Sui Network Discord kanalına katılmak gerekiyor. Mevcut durumda bu kanal 500.000 üyesi ile tamamen dolu ve yeni üye almıyor ancak zaman zaman kontrol etmekte fayda var. Söz konusu Discord kanalı linki Sui Network resmi Twitter adresi @SuiNetwork’ten bulunabilir.

Kanala katılımın ardından ilk etapta bir tür capcha testi yer alıyor, bunun ardından kanaldaki testnet-faucet kısmına tırnaklar olmadan “!faucet SuiNetworkCüzdanAdresiniz” şeklinde mesaj atmanız gerekiyor. 2 saatte bir bu işlemi tekrar ederek daha fazla Sui test tokeni alabilirsiniz fakat bunun gönderilebilecek airdrop miktarını artırıp artırmadığı bilinmiyor.

Sui Network cüzdan adresinizi, indirdiğiniz Sui Wallet’ta görebilirsiniz.

İşlemi doğru bir şekilde yapmanız halinde Sui Wallet eklentisi üzerinde 0.1 Sui’nin cüzdanınızda olduğunu göreceksiniz. Unutmamak gerekiyor ki bu test ağına ait coinlerdir ve herhangi bir değeri yoktur. Sui geliştiricileri, ağın test sistemine katıldığınız için cüzdan adresinize airdrop gönderebilir.

Son aşama olarak bize gelen Sui test coinlerini Sui Wallet eklentisi üzerinden stake etmemiz gerekiyor. Bunu “Stake & Earn SUI” butonuyla yapabiliriz. Ardından gelen Validator seçme ekranında hangi seçeneği seçtiğinizin bir önemi yok. Stake miktarını da seçtikten sonra yapılacak şey beklemek ve Sui gelişmelerini takip etmek.

İlgili Haber
İşte Şubat Ayında Takip Edilmesi Gereken Altcoin Gelişmelerinin Listesi!

2) Vela Exchange

Vela, Arbitrum Blockchain’i üzerinde kurulu olan yeni bir DEX. Özel betası kısa bir süre içinde, halka açık betası ise 9 Şubat’ta hayata geçecek. Bir airdrop dağıtılacağı Vela tarafından doğrulandı fakat miktar hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Açıklamalara göre 9 Şubat’ta hayata geçecek olan açık beta sürümüne katılım sağlayanlara airdrop dağıtılacak. 9 Şubat tarihinde Vela’yı yakından takip etmek gerekiyor.

3) zkSync

ZK teknolojisi Ethereum’un ölçeklendirilmesi konusunda önemli bir rol oynayacağa benziyor. zkSync de bu yeniliğin en bilinen temsilcilerinden biri. Airdrop’a katılım için artık çok geç gibi görünse de yine de denemekten zarar gelmez.

Airdrop sürecine katılım için ilk olarak Chrome eklentisi şeklinde Metamask cüzdanına sahip olmak gerekiyor. Metamask cüzdanında daha sonra manuel olarak yeni ağ ekleyeceğiz.

Eklentinin üst kısmındaki “Ağlar” bölümünün altında “Ağ Ekle” yazan kısma geçilecek. Daha sonra gerekli bilgiler olarak şunlar yazılacak:

“Ağ Adı: zkSync alpha testnet

Yeni RPC URL’si: https://zksync2-testnet.zksync.dev

Zincir Kimliği: 280

Para Birimi Sembolü: ETH

Blok Gezgini URL Adresi: https://goerli.explorer.zksync.io

Ardından, Alchemy goerlifaucet.com adresine gidin ve zksync’e köprü olacak ETH Goerli talep edin. Ardından portal.zksync.io/transfer adresine Metamask adresinizi bağlayın, soldaki bölümden “Faucet” kısmına gidin. “Request funds from faucet” butonuna tıklayın. İstenen Tweet’i atın ve siteye geri dönün.

Sırada ETH Goerli’den zkSync’e köprü yoluyla dönme var. Aynı siteden bu kez sol taraftan “Bridge” kısmına gidin. Köprülemek istediğiniz miktarı girin ve “Deposit” butonuna tıklayın. Metamask eklentisinde gerekli işlemleri okuduktan sonra onaylayın.

Bu işlemin ardından yine aynı portal.zksync.io/transfer adresinden “Bridge” kısmından bu kez “Withdraw” sekmesini kullanarak test fonlarını yeniden Ethereum Goerli’ye çekin. Böylelikle zkSync testnet’ini test etmiş oldunuz. Bunun ardından bekleme süreci geliyor.

İlgili Haber
Çinli Kripto Analistleri Bitcoin'de Boğaya İşaret Etti: "2023 Yılı Sonunda Bu Fiyat Olabilir!"

4)Scroll

Scroll, mevcut Ethereum uygulamaları ve araçları için yerel uyumluluk sağlayan bir başka zkEVM tabanlı zkRollup’tır.

Kısa bir süre önce “katılımı arttırmak için bir teşvik mekanizması oluşturduklarını” belirterek bir airdrop imasında bulundular.

İlk olarak https://prealpha.scroll.io adresinden Metamask cüzdanı bağlantısı kurulması gerekiyor. Daha önce uyarıldığı gibi, her zaman kullandığınız, içinde fon bulunan cüzdanı burada kullanmayın. Metamask üzerinde yeni bir cüzdan açma işlemi son derece kolay.

Boş bir Metamask cüzdanını verilen adresten tüm “Add to Metamask” butonlarını kullanarak bağlayın.

Ardından aynı sitede üstte bulunan navigasyon barından “Faucet” kısmına gelinmeli. Faucet botting’i önlemek için Twitter ile oturum açmanız gerekiyor. Twitter hesabınızda en az 1 Tweet, 30 takipçi olmalı ve 1 aydan eski olmalıdır.

Faucet uygulamasına girdikten sonra, az önce oluşturulan Scroll L1 cüzdanınıza test coinleri 1 TSETH ve 100 TSUSDC almak için “Request” butonuna tıklayın. Görünmeleri birkaç saniye sürebilir.

Daha sonra aynı sitede köprü uygulamasını açmak için gezinti çubuğundaki Bridge butonuna tıklayın. Köprü Deposit ve Withdraw işlemlerini sağlıyor. Bu bölümde Scroll L1 ağından L2’ye test coini deposit edelim ve daha sonra Scroll L2’den L1’e withdraw edelim:

Deposit:

“İlk olarak, cüzdanınızdaki Scroll L1 ağına geçin.

Bridge uygulamasında, Scroll L1’in üstte ve Scroll L2’nin altta olduğundan emin olun. Konumları değiştirmek için “↓” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Scroll L1’den Scroll L2’ye aktarmak istediğiniz tokeni (TSETH veya TSUSDC) seçin.

Ardından, Deposit işlemi için Send butonuna tıklayın. Cüzdanınızda transfer işleminin onaylanmasını isteyen bir pencere açılacaktır.

Transfer işlemi gönderildikten ve onaylandıktan sonra, token Scroll L1 cüzdanınızdan düşülecektir.

Tokenin Scroll L2 cüzdanınızda görünmesi yaklaşık 2 dakika sürer.”

Withdraw:

“İlk olarak, cüzdanınızdaki Scroll L2 ağına geçin.

Bridge uygulamasında, Scroll L2’nin üstte ve Scroll L1’in altta olduğundan emin olun. Konumları değiştirmek için “↓” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Scroll L2’den Scroll L1’e aktarmak istediğiniz tokeni (TSETH veya TSUSDC) seçin.

Ardından, Withdaw işlemini yapmak için Send düğmesine tıklayın. Cüzdanınızda transfer işleminin onaylanmasını isteyen bir pencere açılacaktır.

Transfer işlemi gönderildikten ve onaylandıktan sonra, token Scroll L2 cüzdanınızdan düşülecektir.

Bu işlem 10 dakika ila birkaç saat arasında sürebilir.”

Scroll için işlemler bu kadar, ardından bekleme süreci başlıyor.

5)LayerZero

LayerZero’nun tokenı $ZRO ufukta göründü, bu da yaklaşan bir airdrop olasılığının yüksek olduğu anlamına geliyor.

LayerZero, birden fazla zinciri birbirine bağlamak için tasarlanmış bir birlikte çalışabilirlik protokolüdür.

Kesin olmamakla birlikte airdrop alabilmek için LayerZero ekosistemiyle etkileşime girmek gerektiği tahmin ediliyor. Bu airdrop için muhtemel yollardan biri olarak Layer Zero’nun ilk protokolü olan Stargate Finance gösteriliyor.

Analistlere göre bir borsadan Stargate (STG) tokeni satın alınmasının ardından bunu stargate.finance üzerinden stake etmek ve Stargate DAO üzerinden bu coinler ile oy kullanmak airdrop için önemli olabilir.

Yönetim tekliflerine oy vererek, bir DAO seçmeni haline geliyorsunuz.

Bu sizi aktif bir ağ katılımcısı yapar ve bu da potansiyel bir $ZRO airdrop’u için bir ön koşul olabilir.

6)Shardeum

Shardeum, yaklaşmakta olan dinamik state sharding kullanan doğrusal olarak ölçeklenebilir L1 projesidir.

Tokenlerin %5’i Airdrop’lar aracılığıyla dağıtılmak üzere topluluk için ayrılmıştır.

1.Shardeum’u Metamask’a ekleyin

Ağ Adı : Shardeum Liberty 1.1

RPC URL : https://liberty10.shardeum.org

Zincir Kimliği : 8080

Sembol : SHM

Explorer URL : https://explorer.liberty10.shardeum.org

  1. Tesnet tokenlerini talep edin

https://faucet.Liberty10.Shardeum.Org adresine gidin, ardından “şimdi tweetle” seçeneğine tıklayın, twitter’a yönlendirileceksiniz, şimdi tweetlemeden önce mesajı düzenleyin ve cüzdan adresinizi ekleyin, sonra mesajı tweetleyin ve tweet bağlantısını kopyalayın, ardından faucet sayfasına geri dönün.

Şimdi tweet bağlantınızı boş çubuğa yapıştırın, tweet bağlantınızı yapıştırdıktan sonra Request SHM’ye tıklayın.

  1. Ağı kullanın (aşağıdaki görevler)

Shardeum Swap

https://dex.shardeumswap.finance/swap adresini ziyaret edin ve metamask cüzdanınızı bağlayın

Swap için bir miktar belirleyin, örneğin 10 ve swap’a tıklayın, daha sonra swap’ı onaylayacak ve metamask’ta da işlemi onaylayın.

SHM tokenlerini wrapped SHM tokenine dönüştürelim. Alttaki tokeni WSHM olarak değiştirelim, miktarı yazalım, Wrap butonuna tıklayalım ve Metamask üzerinden işlemi onaylayalım.

Son olarak havuzlara likidite ekleyelim, basitçe liquidity bölümüne geçin ve Add Liquidity’ye tıklayın, ardından para birimini seçin ve SHM’yi ve ardından SSWAP’ı seçin. Daha sonra havuza eklenecek SHM miktarını ayarlayın örn. 10 ve SSWAP’i etkinleştir’e tıklayarak devam edin ve Metamask’ta işlemi onaylayın.

Daha sonra Supply seçeneğine tıklayın, ardından confirm supply seçeneğine tıklayarak devam edin ve metamask üzerindeki işlemi onaylayın.

Şimdi likiditeyi kaldıralım, likidite bölümüne geri dönün, havuzunuza tıklayın ve Remove’u seçin.

Daha sonra likiditenizin kaldırılacak yüzdesini ayarlayın örneğin %50 ve Enable’a tıklayın, ardından metamask üzerinde işlemi imzalayın.

Ardından Remove seçeneğine tıklayın ve likiditeyi kaldırmak istediğinizi onaylayın ve son olarak metamask üzerindeki işlemi onaylayın.

Şimdi Shardeum Swap ekranının sağ üst köşesindeki cüzdan adresinize tıklayın, Transactions’a tıklayın ve bir ekran görüntüsü alın.

Discord https://discord.gg/nVY3r59tR5 adresine katılın ve feedback kanalına gidin, ardından cüzdanınızı ve ekran görüntünüzü ekleyerek bir feedback bırakın.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları