BitcoinHaberler

İsveç Merkez Bankası’ndan Bitcoin (BTC) Karşıtı Açıklama: “Üç Kriteri Karşılamıyor!”

İsveç Merkez Bankası Riksbank, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında Bitcoin hakkında bazı olumsuz görüşler paylaştı.

İsveç Merkez Bankası Riksbank, yayınladığı uzun bir Twitter gönderisinde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin para olmadığını savundu.

“Bitcoin Üç Kriteri Karşılamadığından Para Olarak Nitelendirilemez”

Riksbank, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

Kripto paralar para mıdır? Hayır. Bu gönderide, Riksbank’ın örneğin BTC ve Ethereum’u neden para birimi değil de varlık olarak tanımladığını açıklayacağız.

Parayı tanımlamanın yaygın bir yolu, üç kriteri karşılaması gerektiğidir: para olarak nitelendirilen bir varlık, bir değer saklama aracı, bir ödeme aracı ve bir hesap birimi olarak hareket etmelidir.  Bitcoin şu ana kadarki en büyük kripto varlığı olduğu için onu örnek olarak alıyoruz.

Riksbank’a göre BTC fiyatı çok dalgalı olduğu için para olma kriterlerinden ilkini karşılamıyor:

Bir varlık değer saklama aracı olarak işlev görüyorsa, örneğin bugün yüz İsveç kronu karşılığında yarın da aşağı yukarı aynı miktarı satın alabileceğinize güvenebilmeniz gerekir. Bitcoin fiyatı yüksek derecede oynaklığa sahiptir ve bu nedenle nispeten zayıf bir değer saklama aracıdır.

İsveç Merkez Bankası ayrıca BTC’nin bir ödeme aracı olarak da zayıf kaldığını savundu:

Bir varlık bir ödeme aracı olarak işlev görüyorsa, bir alıcı ödeme yapmak için varlığı kullanabilmeli ve bir satıcı da bunu ödeme olarak kabul edebilmelidir. Kaç şirketin Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul ettiğine dair kesin bir rakam yok.

Ancak Coinmap verileri incelendiğinde, 13 Mayıs 2022 itibarıyla haritada yaklaşık BTC kabul eden 29.500 işletme ve otomat bulunduğu görülüyor.  Buna karşılık, Visa kartları 60 milyondan fazla işyerinde kabul edilmektedir.

Bankaya göre BTC bir hesap birimi olarak da kullanılamadığından para olarak tanımlanamaz:

Bir varlık bir hesap birimi olarak hareket ediyorsa, mal ve hizmetleri fiyatlandırmak için kullanılabilir. Varlığın değeri çok dalgalanıyorsa veya ödeme aracı olarak kullanılmıyorsa, bir şeyi fiyatlandırmak daha zor olduğundan, yukarıdaki iki işlev devreye girer.

İsveç’te ve diğer ülkelerde fiyatlar genellikle Bitcoin cinsinden değil yerel para birimi cinsinden belirlenmektedir.

“Altcoinler İçin de Aynı Şeyler Geçerli”

Riksbank ayrıca bu durumun sadece BTC için değil, diğer kripto paralar için de geçerli olduğunu savundu:

Bitcoin genel olarak bu üç işlevi yerine getirmez ve bu nedenle para değildir, en azından geleneksel finansal sistemde ve toplumda para olarak işlev gördüğü anlamda para değildir. Diğer birçok kripto varlık için de benzer argümanlar ileri sürülebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu