HaberlerKripto Para

İsviçre Merkez Bankası: “Dijital Para Testini Başarıyla Tamamladık”

İsviçre CBDC çalışmalarına başarıyla devam ediyor.

Dünyanın dört bir yanında merkez bankaları tarafından CBDC’ler üzerindeki çalışmalar hızlandırılmış durumda. Bu konuda çalışmalar yapan ülkelerden biri de İsviçre oldu.

İsviçre Merkez Bankası (SNB) bugün yaptığı açıklamada dijital merkez bankası parası kullanımına yönelik testlerin başarıyla tamamladığını bildirdi.

SNB yaptığı açıklamada CBDC test çalışmalarının , kendisi ile birlikte Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), ülkenin borsası SIX, ve beş ticari bankanı katılımı ile gerçekleştiğini belirtti.

Poject Helvetia (İsviçre Projesi) ismi ile yapılan CBDC kullanım denemelerine UBS ve Credit Suisse’nin yanı sıra Citigroup, Goldman Sachs ve Hypothekarbank Lenzburg da katıldı.

BIS İnovasyon Başkanı Benoît Cœuré yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi:

“Merkez bankası parasındaki yerleşim de dahil olmak üzere mevcut finansal sistemin en iyi unsurlarını korumak ve potansiyel olarak yeni faydaların kilidini açmak için inovasyondan yararlanılabileceğini gösterdik.”

SNB, İsviçre’de gerçekleşen CBDC kullanım deneyinin 100.000 ile 5 milyon İsviçre Frangı arasındaki ödemelerin anında gerçekleştirilebilmesinin mümkün olduğunu ve karşı taraf riskini ortadan kaldırdığını gösterdiğini ifade etti.

SNB ayrıca, Proje Helvetia’nın keşif amaçlı olduğunu, SNB’nin CBDC ihraç edeceğine dair bir gösterge olarak yorumlanmaması gerektiğini de ekledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu