Kripto HaberleriBitcoinİzmir Bölge Adliye Mahkemesi Kripto Paralar Hakkında Emsal Nitelikte Bir Karar Verdi!

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Kripto Paralar Hakkında Emsal Nitelikte Bir Karar Verdi!

İzmir BAM kripto para alacağı davasında emsal nitelikte karar verdi.

Takip et

Muğla’da kripto para borsalarına yönelik açılan bir tazminat davasında son sözü İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 23. hukuk Dairesi söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre İzmir Bölge Adliye Mahkemesi kripto para borsalarına ilişkin tazminat davalarında Ticaret Mahkemesi’nin değil, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin görevli olduğuna karar verdi.

Olay şu şekilde gelişti: Muğla’da kripto para borsası olarak faaliyet gösteren bir şirketin ortağı, şirket faaliyetlerinin bir anda durduğunu, internet sitesinin kapandığını ve kripto paralarına ulaşamaz hale geldiğini belirterek şirketin diğer ortağı hakkında tazminat davası açtı.

Açılan tazminat davasında Muğla 2. Asliye Hukuk Mahkemesi davanın ticari dava olması nedeniyle görevsizlik kararı vererek dosyayı Muğla Asliye Ticaret Mahkemesi’ne gönderdi.

Muğla Asliye Ticaret Mahkemesi ise davalı şirketin tacir olduğunu ancak davacının ticari kişiliğinin bulunmadığını belirterek tekrar görevsizlik kararı verdi.

Her iki mahkemenin de görevsizlik kararı vermesi üzerinde dosya İzmir BAM 23. Hukuk Dairesi’nin önüne geldi.

Görev konusunda karar veren daire Muğla 2. Asliye hukuk Mahkemesi’nin davaya bakmakla görevli olduğuna hükmetti.

Emsal nitelikte olan kararda davanın kripto para varlıklarının tahsiline ilişkin olduğu ve kripto para borsalarına ilişkin yasal bir düzenleme bulunmadığı belirtildi.

Kripto para borsasındaki alım satım işlemlerini insanların kendi aralarında yaptıklarının anlatıldığı karar da, uyuşmazlık konusu davanın mutlak veya nisbi “ticari dava olmadığı” tespitine yer verildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları