Bitcoin

Jack Dorsey: “Temel İhtiyaçlar İçin Herkese Aylık Ücretsiz Bitcoin Verilmeli”

Ünlü Bitcoin boğalarından Jack Dorsey, katıldığı bir söyleşide gelir eşitsizliğini gidermek için herkese Bitcoin dağıtılmasını önerdi.

Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, dünyada yoksulluğun bitirilmesi amacıyla Bitcoin (BTC) kullanılarak herkese bir tür “Evrensel Temel Gelir” ödenmesi ihtimalini konuştu.

Dorsey, Temel İhtiyaçlar İçin Herkese Aylık Bitcoin Ödemesi Yapılmasını Önerdi

Twitter üzerinden yapılan tartışmalarda Dorsey, ABD Kongre adayı Aarika Rhodes’a, Bitcoin kullanılarak ödenen bir evrensel temel gelir sayesinde dünyada var olan gelir eşitsizliğinin giderilebileceğini açıkladı.

Bununla birlikte, Dorsey’nin “Start Small” isimli girişiminin halihazırda evrensel temel gelir uygulaması konusunda deneysel bir şekilde çalıştığını da belirtelim.

Dorsey bu girişime 55 milyon dolar yatırım yapmıştı. Dorsey tarafından kurulan yardım kuruluşu, dünya çapında COVID-19 yardımları üzerinde çalışıyor. Yardım kuruluşunun web sitesinde, pandeminin ardından kuruluşun kız çocuklarının sağlığı, eğitimi ve evrensel temel gelir konuları üzerine odaklanacağı belirtilmiş.

Dorsey’e göre itibari para birimlerinin kullanımı çok sayıda soruna neden oluyor ve Bitcoin’in temel yapısı bu sorunları çözmeye yardımcı olabilir.

Ünlü isim, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İtibari para birimi işlemlerinin şeffaf olmaması, insanların kendileri ve aileleri için negatif finansal davranışlar sergilemesine neden oluyor.”

Dorsey, mevcut merkezi finansal sistemlerin, şeffaf olmaması nedeniyle yoksul toplulukların aleyhine işlediğini düşünüyor.

Evrensel Temel Gelir Nedir?

Evrensel temel gelir, yoksulluğu azaltacak, gelir adaletsizliğini çözecek ve toplumun ekonomik refahını yükseltecek bir çözüm önerisi olarak lanse ediliyor. Bu kavramda, toplumun her üyesine temel ihtiyaçlarını karşılamaları için koşulsuz bir gelir sağlanıyor. Dorsey, Bitcoin ile desteklenen bir evrensel temel gelir deneyinin tamamen şeffaf bir şekilde yürütüleceğine inanıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu