Haberler

Japonya’nın Dijital Para İçin Yıllarca Beklemesi Gerektiği Açıklandı

Ekonomik, teknolojik gelişmelerin ışık hızında yükseldiği Japonya'dan gelen haberler ne kadar doğru?

Japonya Merkez Bankası’nın ödeme ve ödeme sistemleri bölümünün eski başkanı Hiromi Yamaoka, ülkesinin merkez bankası destekli dijital para birimi çıkarabilmesi için muhtemelen yıllar boyunca çalışmak zorunda kalması gerekecek olduğunu açıkladı. Bir süredir Japonya, coronavirüs pandemisi nedeniyle temassız ödemeleri daha fazla güçlendirmek için adımlar atarken ülke lisans almanın en zor olduğu ilk olarak görülüyor.

ABD ve diğer ülkelerde kripto para borsaları gibi para kuruluşları daha kolay ve hızlı lisans alabilirken Japonya ise en küçük detaya kadar çok fazla soruşturuyor ve bekletiyor.

Yamaoka, Japonya’nın CBDC sunmak için yıllar boyunca beklemek zorunda kalabilecek olduğunun nedeni olarak “önemli olan CBDC sunmak değil, onu kullanacak olan insan sayısını arttırmak bu da zamanla olabilir. BoJ yönetiminin yaygın olarak kullanılmayacağına inandığı sürece CBDC vermeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu