BitcoinHaberler

Joe Biden, CFTC İçin Bitcoin ve Kripto Dostu Adaylar Sundu!

CFTC'nin yeni başkan adayı ve üyeleri kripto paralar hakkında ne düşünüyor?

Joe Biden 14 Eylül’de ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndaki (CFTC) boş koltukları doldurmak için adaylarını açıkladı. Hali hazırda Başkan vekili olarak görev yapan Rostin Benham da Biden’ın yeni CFTC Başkan adayı oldu.

Demokratların Senato’daki çoğunluğu dikkate alındığında adayların seçilmesi beklenirken, kripto para yatırımcıları bu adayların kripto paralarla ilgili düşüncelerini merak etmeye başladı.

Biden’ın Başkan adayı Rostin Benham, kripto dostu eski başkan Giancarlo’nun altında görev yaptı. Kendisi de geçmişte kripto paralar hakkındaki açıklamaları ile dikkat çekmişti.

Benham’ın 2018 yılında yaptığı konuşmanın bir bölümü şu şekilde;

“CFTC Tam Yetkiye Sahip

Bunlar arasında, ödemeleri gerçek zamanlı olarak hesaplayan “akıllı” sözleşmeler ve zamanla geleneksel piyasa altyapısına meydan okuyabilecek dağıtılmış defter teknolojileri yer alıyor. Çevremizdeki dünyayı dönüştürüyorlar ve bu teknolojilerin ABD sermaye ve türev piyasaları üzerinde eşit derecede dönüştürücü bir etkiye sahip olması şaşırtıcı değil.

CFTC, Amerika Birleşik Devletleri’nde işlem gören sanal para birimleri üzerindeki türevler üzerinde CEA kapsamında hem düzenleyici hem de yaptırım yetkisine sahiptir.

CEA ve Komisyon düzenlemeleri ve ilgili rehberlik kapsamında, borsalar, Bitcoin vadeli işlem ürünlerinin ve nakit ödeme süreçlerinin kolayca manipülasyona açık olmamasını ve işletmenin kendisini korumak için yeterli sermayeye sahip olmasını sağlama sorumluluğuna sahiptir.  CFTC, uygunluğu sağlama yetkisine sahiptir. Buna ek olarak, CFTC’nin, temel pazarlarda uygulama yetkisi dahil olmak üzere dolandırıcılık ve manipülasyonu önlemeyi desteklemek için sanal para türevleri üzerinde yasal yetkisi vardır.

Manipülasyonlar Konusunda Halkı Bilinçlendirmeliyiz

Eğitimle ilgili bir yorum eklemek istiyorum. Bu, işimizin önemli bir yönüdür. Halkı eğitmek, onları volatilite, baştan çıkarmalar, dolandırıcılık potansiyeli ve sanal varlıklarda alım satımın sonuçları hakkında bilgilendirmek görevimizdir. Bu eğitim, büyük, belki de benzeri görülmemiş bir ölçekte yapılmalıdır.

“Blockchain Teknolojiden Daha Fazlasıdır”

Blockchain teknolojiden daha fazlasıdır: hayatın her alanına ulaşan bir ilerlemedir. Blockchain’i gezegenimizdeki en temel sorunları ele almak için kullanabiliriz: yolsuzluk, gelir dağılımı, yoksulluk, gıda ve sağlık hizmetleri. Ve milyarlarca insanın hayatta kalmaya çalışırken her gün yaşadığı korkularla mücadelede kullanabiliriz.

Küçük bir çocukken dünyanın sorunlarına çözüm aramak için bu binaya gelirdim. Şimdi, bugün, bu çözümlerden birini bulmuş olabiliriz – daha önce hayal edilen her şeyden daha büyük, daha cesur, daha kapsamlı ve daha etkili. Ve bir düzenleyici olarak, tartışmanızın bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Yükselen bir teknolojinin prizmasından en temel sorunları tartıştık. Bu teknolojinin insani yüzünü bulan çözümler bulma arayışımızda – mücadelemizde – sizinle birlikteyim.”

Yaklaşımları Gensler’a Benzer

Yeni Başkan adayının da Blockchain teknolojisine olan inancının pozitif yönde olduğunu görüyoruz. Benham’ın bu teknolojiyi pek çok sorunun çözümünün anahtarı olarak görmesi önemli.

Zira bu yaklaşım kripto paralara yönelik regülatif aksiyonların sektörü ve teknolojik ilerlemeyi baltalamayacak boyutta kalmasını sağlayacaktır.

Rostin Benham’ın yaklaşımının, Biden’ın SEC başkanı Gary Gensler ile benzer olduğunu görüyoruz. “Teknolojik ilerlemeyi engellemeden, manipülasyonlarla ve dolandırıcılıkla mücadele et ve yatırımcıları koru”

Yeni CFTC başkanı seçildikten sonra kripto para piyasalarına yönelik nasıl hamleler yapacak takip ediyor olacağız.

Yeni Adaylar Kripto Paralarla İlgili Geçmişe Sahip

Üyelik için Biden tarafından aday gösterilen iki adayın da kripto paralarla ilgili yakın bir geçmişe sahip olduğunu ifade edildi.

Eski CFTC danışmanı Avukat Daniel Davis Kristin Johnson ve Christy Goldsmith Romero ile ilgili şunları söyledi:

“Her ikisi de kripto ile ilgili hukuk fakültesi dersleri verdi. Bayan Johnson ayrıca finansal hizmetler yönetmeliği ve merkezi olmayan finansın (DeFi) bazı yenilikçi fikirlerle mevcut düzenleyici yapıya nasıl uyabileceği gibi konularda da kapsamlı yazılar yazdı. Onaylanırsa kripto ile ilgili konuların kendi gündemlerinin önemli bir bölümünü oluşturması beklenir.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu