Haberler

Hackerlar Şehir Sistemine Saldırmıştı: Fidye Ödemeyeceğiz!

Güney Afrika'nın metropollerinden birisi olan Johannesburg şehrinde bir hack vakası yaşanmış ve bunun üzerine sistemler yerel halkın kullanımına kapatılmıştı.

Nexo

Johannesburg yöneticileri yaptıkları açıklama ile şehrin sistemini kapatan hacker saldırısının arkasından şehrin sistemini açacaklarını ve yazılım altyapısı ile internete bağlı olarak çalışan cihazları etkileyen siber saldırının durdurulduğunu ancak fidye talep edildiğini açıklamıştı. Fidyeyi ödeyip ödemeyecekleri hakkında soru işaretlerine şehir yöneticileri tarafından ”4 BTC istendi ama bunu ödemeyeceğiz. Biz gerekirse yeniden sistemlerimizi baştan kuracağız ama yine de bu fidyeyi ödemeyeceğiz” diyerek hackerları ters köşe yapmışlardı.

Johannesburg yönetimi bu konuda kararlı adımlar atsa da henüz başarı elde edebilmiş değil. Zira şehrin acil durum hatları henüz çalışıyor olsa da yerel yaşam süren kişiler bölgede hala bazı belediye işlerini yapamıyor, tapu ve diğer işlemler için gerekli olan bilgi ve belgeleri alamıyor. İddialara göre Johannesburg bu konuda bir süre daha ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir ve bu sebeple de bu tür siber vakalara karşın daha fazla önlem alınması zorunlu olabilir.

En güncel haberleri Twitter ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Android Uygulamamız ile anlık fiyat takibi yapabilir ve alarm kurabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı