BitcoinHaberler

JP Morgan: “El Salvador’un Bitcoin Hamlesi, BTC’yi Zorlayabilir”

El Salvador'un Bitcoin hamlesi tartışılmaya devam ediyor.

Latin Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin’i ulusal para birimi kabul etmesinin yankıları devam ediyor. Kripto para piyasa yorumcuları bu hamlenin ülkeye yarar mı zarar mı getireceği konusunda fikir ayrılığı yaşıyor.

ABD devi JP Morgan analistleri yayınladıkları son raporda, El Salvador’un BTC hamlesinin hem ülke açısından hem de piyasanın en büyük kripto para birimi Bitcoin için sorunlara neden olabileceğini düşünüyor.

Bildiğiniz üzere El Salvador, geçtiğimiz aylarda kabul ettiği yasa tasarısıyla BTC’yi ulusal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu.

Analistler raporda, BTC’nin günlük işlem hacminin 40-50 milyar dolar arasında değiştiğini ve çoğunluğunun da büyük borsalar tarafından gerçekleştiğini belirttiler.

“Büyük miktarda BTC uzun süredir el değiştirmiyor. BTC’nin ulusal düzeyde bir değişim aracı olarak kullanılmasının BTC arzının çoğunluğunun likit olmaması ve işlem hacminin büyük kısmının borsalarda gerçekleşmesi nedeniyle oldukça zor olduğunu düşünüyoruz.”

JP Morgan analistleri BTC’nin ülkede günlük değişim aracı olarak kabul edilmesinin düşük hacim ve likidite azlığının yanı sıra ülke için başka zorlukları da olduğunu düşünüyor.

Raporda bu zorlukları detaylı olarak aktaran analistler, şu başlıkların dikkate alınması gerektiğini vurguladı:

  • El Salvador vatandaşlarının kripto parayı değişim aracı olarak kullanma konusundaki şüpheleri,
  • BTC’nin fiyat oynaklığı,
  • Ülkenin parasal ve finansal sistemi,
  • BTC/ABD doları dönüşümleri için talep dengesizliği

Raporda El Salvador’un yaşayacağı zorlukların yanı sıra Bitcoin ağının da baskı altında kalacağı ifade edildi. Birçok Bitcoin maximalistinin “Bitcoin bir ödeme aracı değil bir değer saklama aracıdır” yorumuna atıfta bulunulan raporda, Bitcoin’in likiditesinin azlığı ve El Salvador’daki günlük işlem hacmi karşılaştırılarak Bitcoin’in ödeme aracı olma potansiyeli üzerinde bir baskı oluşturacağı ifade edildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
memco

hadi canım başka kapıda havlamalar ekonomiyi artık sizler dev bankalar belirlemiyor yıllardır ucube gibi gördüğünüz vatandaşlar yol verecek jp morgan out


Başa dön tuşu