BlockchainHaberler

Juventus, Hatıra Kartlarını Blockchain Teknolojisi Sayesinde Dijital Platforma Taşıyor!

Blockchain teknolojisinden yararlanan tek kulüp Juventus değil.

Dünyanın en ünlü futbol küluplerinden Juventus, taraftarları için özel olarak hazırladığı koleksiyonluk futbol kartlarını Blockchain teknolojisiyle dijital platforma taşıyor. 19 Şubat’ta yapılan açıklamada söz konusu ürünler için Blockchain tabanlı Ethereum ağını kullanan Sorare platformundan yararlanılacağı açıklandı. Tıpkı fiziki kartlar gibi değiş tokuş yapılabilen ve her bir futbolcu için özel olarak hazırlanmış olan kartlar devredilemeyen token mantığına sahip olacak.

Cristiano Ronaldo gibi yıldız oyuncuların kartlarını da içeren koleksiyon serisi Sorare platformunun fantezi oyunu ile entegre şekilde kullanılabilecek. Bu sayede taraftar ve kullanıcılar takım kurup turnuvalara katılabilecek, çeşitli yarışmalarla kripto para ödülleri alabilecekler.

Aşağıdaki bir taraftar tarafından paylaşılan tweette söz konusu kartların öreniğini görmek mümkün

Bazı Kartlar 2 Bin Dolardan Alıcı Buluyor!

Sorare platformu CEO’su söz konusu ürünün geliştirilmesi için Juventus gibi dev bir kulüple çalışmaktan gurur duyduklarını belirterek söz konusu hizmetin uzun vadeli hedefleri için bir ilk adım niteliği taşıdığını belirtti.  Sorare’nin yaptığı açıklamaya göre Ronaldo gibi oyuncuların nadir kartlarından bazıları 2 bin doların bile üzerinde alıcı bulabiliyor.

Sorare tarafından üretilen söz konusu kartlar, non-fungible-tokens (NFT) kategorisinde yer alıyor ve Ethereum’un ERC-721 standartlarına uygun şekilde üretiliyor. NFT’ler kişiye özel şekilde üretiliyor ve asla kopyası yapılamıyor.

Blockchain Kullanımı Konusunda Juventus Tek Örnek Değil

Blockchain teknolojisinden yararlanan tek kulüp Juventus değil. Tıpkı geçen senenin sonunda taraftarların çeşitli oylamalara dahil olmaları için Socios ile anlaşan ve token çıkaran Juventus gibi FC Barcelona ve Galatasaray da benzer bir hamle gerçekleştirmiş ve söz konusu projeye katılarak Chiliz ile ortaklık kurmuştu. Yine AS Roma, Atletico Madrid, Porto,  Napoli ve West Ham gibi kulüpler de Sorare ile benzer anlaşmalar imzalamışlardı. Hatta UEFA 2020’de oynanacak 51 maç için 1 milyondan fazla maç biletinin Blockchain teknolojisi üzerinden satılacağını duyurmuştu.

İlgili Haber
UEFA'da Sahte Biletlerin Önüne Geçecek Blockchain Tabanlı Bilet Dönemi Başlıyor

Brooklyn Nets oyuncularından Spencer Dinwiddie ise Blockchain teknolojisini çok farklı şekilde kullanmaya hazırlanıyor. Dinwiddie, kulüp sözleşmesini hakla arz etmeyi planlıyor hem de tokenize ederek! Söz konusu hamle bir ilk olacak ve bu yolla oyuncunun sözleşmesi finansal bir değer olarak piyasaya sürülmüş olacak. Tüm bu gelişmeler şüphesiz kripto paraların tanıtımını artırmaya ve kullanım alanlarının daha da genişlemesine yarar sağlıyor. Bakalım, başka hangi takımlar Blockchain kervanına dahil olacak?

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu