Kripto HaberleriHaberlerKaçak enerji kullanılan bölgelerde gelir kaynağı: Madencilik

Kaçak enerji kullanılan bölgelerde gelir kaynağı: Madencilik

Takip et

Türkiye’nin yıllardır süren sorunu olan Doğu bölgesinde çoğunluktaki kaçak enerji kullanımı artık sadece kaçak enerji olarak kalmıyor, bölge vatandaşlarının kaçak enerji kullanımı ile zengin hale gelmesinde etkili oluyor. Türkiye vatandaşı olan kaçak enerji kullanan kişiler için bazı cezalar olmasına rağmen bu kişilerin daha çok belirli gruplar halinde oturuyor olması ve kendi bölgelerinde belirli korumacı politikalar oluşturmuş olması özel enerji şirketlerinin dahi kaçak enerji kullanımını bilmesine rağmen zaman zaman daha geç hareket etmesine ve toplumsal olarak bölgesel olayların çıkmasına sebep olabiliyor.

Bölgesel kaçak enerji kullanımı daha çok Şanlıurfa’da gerçekleşir iken 2014 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kaçak enerji kullanım oranlarının %93’e kadar ulaştığı ve bu oranın çok aşırı yüksek olması dolayısı ile neredeyse bu ilçede oturan hanelerin tamamına yakını tarafından kaçak enerji kullanıldığı ve kayıt altında olmadığı ortaya çıkmıştı. Basında yer alan haberlerde son 4 yıldır kaçak enerji kullanım oranlarının enerji dağıtım şirketleri tarafından açıklanmıyor olması da akıllara bölgede daha fazla kaçak enerji kullanıldığını getirirken, bu konuda bilgi olmamasına rağmen kaçak enerji kullanımının büyük oranda bölgesel olarak artmış olduğu tahmin ediliyor. Bunun etkileri ise artık sadece kaçak enerji olarak kalmadığı ve kripto para madenciliği ile kaçak enerjinin paraya dönüştürüldüğü tahmin ediliyor.

Bitcoin madenciliği yapıyor endişesi var!

Kaçak enerji kullanımı dolayısı ile kripto para madenciliğini neredeyse sıfır maliyet ile yapabilen bu kişiler, kazandıkları tutarlar ile dudak uçuklatabilecek rakamlara erişebiliyorlar. Yabancı kripto para madenciliği forumlarında yazılan mesajlarda bazı Türk vatandaşlarının yazdıkları yabancı yorumlar göze çarparken bu kişilerin enerji konusunda hiç düşüncesi olmaması da bunu ispatlar nitelikte.

Doğu bölgeleri dışında kaçak enerji kullanımının fazla olduğu bazı İç Anadolu illerinde de kaçak enerji kullanımının paraya dönüştürülmüş olması ihtimali bulunurken, artık bu türden enerji kaybının sadece enerji kaybı olarak değerlendirilmemesi, bir kara para kaynağı olarak değerlendirilmesi gerektiği gerçek yüzünü ortaya koyuyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları