Kripto Para

Kar Edemeyen Madenciler, Madencilik Ağından Çıkmaya Başladı

Kripto para birimi madencileri son dönemde ne yapacaklarını şaşırdı.

Kripto para birimi madencileri son dönemde zaten azalan gelirlerine bir de halving eklenince ne yapacaklarına karar vermekte zorlanır oldular. Bitcoin madencilerini etkilemekte olan blok ödülü yarılanması daha şimdiden madencilerin gelirlerini %44 oranında düşüşe geçirdi ve bu düşüşün daha da artması bekleniyor. Milyonlarca dolar kazanan Bitcoin madencileri, bundan sonra çok daha az kazanç elde edecekler.

Bitcoin madencilerinin bu dönemde özellikle zorlanmaya başlamasının sebebi olarak yaşanan blok ödülü yarılanması bulunurken, aynı zamanda yükselen cihaz bakım maliyetleri yer alıyor. Corona virüsü dolayısı ile maliyetler bu dönemde son derece fazla yükseldi ve madenciler yeni cihaz almak bir tarafta dursun mevcut cihazlarında yaşanan ısınmaya bağlı sorunları çözmek için binlerce dolar ödemek zorunda kalıyor.

Bitcoin madencilerinin gelirinde yaşanan bu %44 oranında düşüşün gelecek dönemde daha fazla artması, artan zorluk gücü dolayısı ile birçok madencinin şimdiden kara kara düşünmeye başladığı bilinen bir gerçek. Bu gerçek kısa süre içerisinde binlerce Bitcoin madencisinin piyasadan derhal çekilmesine sebep olacak iken, Bitcoin ağında herhangi bir hasar yaratıp yaratmayacağı, işlemlerin gecikerek onaylanmasına sebep olup olmayacak olduğu gibi binbir türlü soru işaretlerine sebep oluyor.

Bazı kripto para yatırımcılarına göre Bitcoin ağında herhangi bir yavaşlık olmasına sıcak bakılmıyor. Ancak madencilerin geri çekilme sürecinde çok hızlı ve aynı anda hareket ederler ise Bitcoin ağında transferlerin geç onaylanması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanın mümkün olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

Bitcoin Madencilerinin Önünde Neler Var

Bitcoin madencileri bu dönemde cihazlarını kapatmaya karar verdiler ise zaten bu adımı atacakları neredeyse nettir. Bu dönemde özellikle bazı madenciler cihazlarını tamamen kapatırken, özellikle kısa vadede çok sayıda madencinin cihazını kapatma, ellerindeki cihazları satışa sunma ve daha birçok farklı adım atma düşüncesi olduğu gerçekler arasında.

Ancak bazı Bitcoin madencileri ise kısa süre içerisinde cihazları kapatmak yerine bir süre sonra cihazları kapatmanın daha doğru olabileceğini, en azından bu ay içerisinde herhangi bir gelir kaybına uğrayıp uğramamayı test etmelerinin doğru olabileceği iddiaları ile karşı karşıya. Ayrıca birçok madenci ağdan çıkış yaptığı için oluşan boşluktan dolayı önümüzdeki günlerde hash rate’in (yani Bitcoin üretim zorluğu) azalması ve BTC üretmenin daha kolay olması bekleniyor.

Madenciler için en büyük zorluklardan bir tanesi aslında iflas riskine adım adım yaklaşmaları. Eğer ki kısa süre içerisinde cihazlarını kapatmaz, %44 oranında büyük bir zarara uğrarlar ise bu durumda madenci kimselerin bu ay binlerce doları bulabilecek olan enerji faturalarını ödemeleri bile çok mümkün olamayabilir. Bu sebeple eğer cihaz sayısı çok az ve yüksek enerji faturası ödeyen madenciler arasındaysanız cihazları derhal beklemeden kapatmak, veya başka coinlerin madenciliğini yapmak bu süreçte en doğru hamle olabilir.

Amerikan Madenciler Çin’i İzliyor, Çinliler İse Amerikanları

Amerikan Bitcoin madencileri ülkelerinde düşük fiyatlı enerji fiyatlarından dolayı madencilik cihazlarını kapatmayı düşünmüyor. Ancak bir grup Amerikan kripto para madencisinin cihazlarını kapattığı da bilinen bir gerçek. Çinli madenciler ise Amerikan madencileri yakından izlerken, Amerikan madencilerin aynı durumda oldukları, Çin anakarasında toplu cihaz kapatma operasyonları durumunda ağın sağlığının korunması için daha şiddetli yanıt verme eylemleri içerisine girebilecek ve daha fazla kazanç beklentisinde olabilecekleri belirtilmekte.

Amerikan kripto para madencileri bir süre önce Beyaz Saray yönetimini uyarmış, Çinli madencilerin rekor düzeyde sayı bakımından ve cihaz bakımından artış yaşadıklarını, ABD’nin kripto para madenciliği alanında geride kalmaması gerektiğine değinmişlerdi.

Washington merkezli Beyaz Saray yönetiminden ise bu konuda herhangi bir açıklama gelmemiş, ancak federal eyaletlerde madencilik ile ilgili beklenmedik bazı adımların atılması ile ilgili oylamalar sunulmuştu. Başkent Washington, D.C.’de Beyaz Saray yönetiminin kripto para birimi madenciliğine yönelik düzenlemeler yapıp yapmayacak olduğu henüz bilinmezliğini korurken, milyonlarca Amerikan madencinin bu dönemde cihazlarını satma düşüncesinden vazgeçtiği düşünülmekte. Zira Çin’de ise bunun tam tersi bir durumdan söz ediliyor. Corona virüsünün etkilediği ülkede enerji fiyatları ABD’ye oranla daha yüksek (gelire oranla).

Bu durumdan dolayı dünyada birçok kripto para madencisi karar verme aşamasında zorlanırken, bazıları ise yeni dönemde cihaz sayısını artırmayı, daha fazla kazanç elde etme yolunda emin adımlarla ilerlemeyi tercih ediyorlar. ABD’den gelen haberlerin madencilik sektöründe etkisi ne kadar fazla ise Çin’den gelecek haberlerinde madencilik sektörü üzerinde etkisinin son derece fazla olduğundan söz etmek mümkün.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu