HaberlerKripto Para

Karanlık Saatler: Pakistan’da Bitcoin’e Erişim Durdu, Hava Kuvvetleri Alarma Geçti!

7 gün 24 saat erişilebilir olmasıyla bilinen kripto para birimleri, enerji kesilince erişilemez-ulaşılamaz oldu!

Pakistan’da ülkenin büyük bölümünde etkili olan ve uzun saatlerdir giderilemeyen elektrik kesintisi Bitcoin yatırımcılarını korkuttu. Filmlerde olduğu gibi aniden tek tek kesilmeye başlayan elektrik sorunu uluslararası basının da geniş yankı buldu. Twitter’da “enerji santrallerine saldırı mı var? – Pakistan’a savaş mı açıldı?” gibi soru işaretlerinin dolaştığı gözlemlenirken, sorunun enerji santrallerinde “bilinmeyen bir nedenle akımın 50’den 0’a düşmesi” olduğu tahmin ediliyor.

Pakistan emniyet güçleri, ülkede kamera sistemlerinin ve güvenlik sistemlerinin çalışmadığı konusunda onlarca ihbar alırken, bazı dükkan sahiplerinin karanlık saatlerde dükkanlarına gitmek zorunda kaldığı yerel basına yansıdı.

Kripto Para Yatırımcıları Panik Yaşadı

Kısa aralıklarla al-sat yapan çok sayıda Pakistanlı kripto para yatırımcısı olaya tepki gösterdi. İnternet servis sağlayıcılarının hatlarda aşırı yüklenme ve jeneratörlerin baz istasyonlarında yetersiz kalması nedeniyle hizmet veremediği belirtilirken, mobil internet erişiminin de bazı bölgelerde hiç olmadığı belirtiliyor.

Elektrik olmadığı için çok sayıda Pakistanlı kripto para yatırımcısı yerel ve uluslararası borsalara erişemiyor. Ülke tarihinde ilk kez kripto para birimlerine ulusal çapta erişimin kaybedildiği belirtilirken, bazı bölgelerde ise internet erişiminin olduğu ve mobil internet hatlarının çalıştığına dair tweetler paylaşıldı.

Elektrik arızasının çoğunlukla giderildiği belirtilirken böylesi bir kesintinin dünya çapında olabileceği hakkında komplo teorileri ortaya atıldı bile. Birçok komplo teorisyeni böyle bir kesintinin büyük ülkelerde yaşanmasıyla başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto paraların işleyemez hale gelmesinden korkuyor.

Ancak büyük çaplı bir internet ve elektrik kesintisi durumunda zaten mevcut finans sisteminin de çökeceği, zor duruma girenin sadece kripto paralar olmayacağı da bilinen bir konu. Hatta böylesi bir büyük çaplı kesintide, merkeziyetsiz olması ve dünyanın her yerinde madencisi bulunması sebebiyle Bitcoin, en güvenli ve en son hizmet vermeyi durduracak sistem olarak görülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu