Kripto HaberleriHaberlerKendi Kripto Parasını Üretebilecek En Güçlü Ülke: Türkiye Cumhuriyeti

Kendi Kripto Parasını Üretebilecek En Güçlü Ülke: Türkiye Cumhuriyeti

Takip et

Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllarda ekonomisi giderek kötüleşmiş olabilir, dolar kuru çok fazla artmış ve vatandaşların ekonomik refahı 5 yıl öncesine oranla çok fazla düşüş yaşamış olabilir ancak büyük bir ekonomik gücü olduğu hesaba katılmalı. Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi 20 büyük ekonomi arasında ve bugün yapılan hatalar gelecekte yapılmazsa ekonomisi ilk 10’a girebilecek nadir büyük ülkelerden birisi. 85 milyona yakın nüfusu ile Türkiye Cumhuriyeti büyük bir ülke ve büyük ülkelerin bir kısmında güçlü ekonomi olsa da bunu vatandaşlara aktarmak mümkün olmuyor.

Mesela Çin’de halk ekonomik olarak çok büyük problemlerin üstesinden gelmek zorunda kalıyor ancak devlet yönetiminde olanların ekonomisi çok iyi düzeyde. Yine Hindistan’da benzer bir durum var. İki ülke dünyanın nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan ülkeler.

Türkiye Cumhuriyeti bu 2 ülkeye kıyasla çok daha düşük nüfusa sahip ve ülkenin ekonomik olarak gelişmesinin önünde engeller siyasi nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor. Türk ekonomisinin önünde büyük sorunlar olduğunu görmek bugünde mümkün ancak kripto paralar hesaba katılırsa yine en güçlü 3 ekonomiden bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti halkının %20’si kripto para sahibi

Halkımızın büyük bölümü kripto para birimleri hakkında hiçbir bilgi edinmiş değil. Kripto paraların ne olduğunu bilen insan sayısı son derece sınırlı ancak bu sınırlı olan oran bile diğer büyük ekonomiye sahip ülkelerden çok daha iyi durumda. ABD ve İngiltere’den sonra kripto para birimleri hakkında bilgi sahibi olma oranında Türkiye’nin 3. sırada olan büyük ülke olduğu tahmin ediliyor.

Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olan TCMB’nin kendisine ait bir kripto para birimi üretmesi durumunda ve bu kripto para biriminin gizli olsun veya olmasın marketlerde veya benzer ödeme noktalarında kullanılması, tek bir kart ile dijital para biriminin fiziksel kullanılmasına da izin verilmesi durumunda Türkiye özel bankalara pay vermeden kendi kripto para biriminin sahibi olabilir.

Bu konuda yapılması gereken birçok farklı çalışma olacaktır ancak bugün eğer ki Venezuela, ABD ve diğer birçok ülkede kripto para projeleri yürütülüyor ise bunlar halkın kullanımı için yürütülüyor. Türkiye Cumhuriyeti’de bu alanda şanslı olan ülkelerden birisi olarak bugün olmasa da belki uzak birkaç yıl sonra kripto para birimi üretebilir ve kendisine ait kripto para birimi reklamlarını Cumhurbaşkanı, partiler ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sosyal medya hesaplarında ve televizyonlar ile sokakta bile görmek mümkün olabilir.

Güçlü ekonomi ABD geliştiriyor

FED, ABD vatandaşları için ve ulusal olarak kullanılmasının mümkün olabilecek olduğu tahmin edilen bir kripto para projesi üzerinde çalıştıklarını bir süre önce doğruladı. ABD’nin en büyük kurumları arasında ilk sırada olan FED’in kripto para birimi yatırımları hakkında önemli bir takım ABD için açıklamalarının olmasına rağmen kripto paralarla ilgili bu yeni çalışmaları ülke adına büyük oranda gelecek vaat etmekte. Kripto para birimlerinin geleceğin para birimi olacağı hesaba katılırsa yatırımcılar açısından da ülkeler açısından da merkez bankalarının bu tür projelere bugünden gelecekte kullanılmayacak olduğunu düşünerek hareket etseler bile biraz araştırma yapmalarında fayda var.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları