fbpx
Haberler

Kenya Merkez Bankası Şefi Kripto Risklerine Karşı Yeniden Uyarıyor

Kenya Merkez Bankası (CBK), bir kez daha yerli halkı kripto parayla uğraşmaktan vazgeçirmek istiyor. Kurum sektörde büyük fiyat dalgalanmaları olduğuna dikkat çekerek, ulusal banka bu konuda finans kurumlarına bir genelge yayınladı. Bu gelişme, içişleri bakanlığının haberine göre, CBK valisinin ortaya koyduğu bir gelişme olarak düşünülüyor.

Kenya Merkez Bankası Nasıl Bir Açıklama Yaptı?

Yapılan açıklamalarda, ulusal bankanın şefi Patrick Njoroge, Kasım ayında yatırımcıları benzer şekilde uyardığı önemli bir açıklama da dahil olmak üzere geçmişteki kamuoyu açıklamalarını genişletmeye çalıştı.

Patrick Njoroge şu açıklamaları yaptı:

“Özellikle tüketicinin korunması, sahtekarlık, bilgisayar korsanlığı ve veri kaybı gibi kripto parayla ilişkili riskler var ve bunlar piramit sistemi olarak kullanılmaya meyilli.”

Njoroge, kripto para birimlerinin özelliklerinin kara para aklama ve terörist finansmanına karşı savunmasız hale getirdiğini iddia ederken, ortaya çıkan teknolojilerin risklere karşı geniş bir şekilde eğildiğini de belirtiyor.

Bu nedenle, Njoroge’nin yorumları kıdemli Afrikalı yetkililerin kamuya açık ifadeleri üzerine inşa ediyor. Örneğin Zimbabve ve Namibya gibi ülkeler, teknolojiyi yasa dışı ilan etmeye çalışmışlardı. Zimbabve’nin merkez bankası Kasım ayında kripto para biriminin “gerçekte yasal olmadığını” söyledi.

Yapılan bu yeni uyarı ile yeniden bir dalgalanma meydana gelebilir.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı