Kripto Para

Kripto Para Birimi Analistlerinin Bitcoin Tahminleri Neden Doğru Çıkmıyor?

Bitcoin ve kripto para birimi analistlerinin yıl sonu tahmini neden doğru çıkmıyor? Birçok yatırımcının kafasında son dönemde bu soru var.

Bitcoin hakkında bazı iddialar ve fiyatın rekor kıracak olduğu sürekli iddia edilir. Ancak kripto para birimi piyasasında gelişmeler kısa vadeli veya uzun vadeli hiç fark etmeden neredeyse %99 gerçek çıkmaz ve bir türlü “ünlü” analistler tarafından ortaya atılmış olan fiyat hareketliliği iddialarının bile doğru olmadığı görülür. Yatırımcılar ise son 2 yıldır özellikle rekor kıracağı hakkında Bitcoin ile ilgili ortaya atılan iddiaların doğru olup olmadığına daha fazla dikkat eder durumdalar ve bu sebeple birçok insan kripto para analistlerini tercih etmemeye başladı.

Bitcoin fiyatı analizi yapan analistlerin yıl sonu ile ilgili iddialarının doğru çıkmamasının sebebi onların yanlış tahmin veriyor olmalarına ek olarak kripto para birimlerinin hiçbir zaman önceden ne kadar olacağının tahmin edilemeyecek olduğuna dayanıyor.

Bitcoin veya altcoinler hakkında en doğru tahmini verebilecek olan analistler değil, piyasanın en büyük kripto para birimi balinaları olabilir. Tek hamlede 1 milyar dolardan fazla alım ve satım yapabilen bu yatırımcılar piyasayı yönetiyor ve piyasa hareketlerini önceden en iyi şekilde bilebilecek güce sahip durumdalar.

Bir kripto para ürettiğinizi düşünün, bu kripto paranın 99 birimi sizde sadece 1 birimi 10 insana açık. Bu 10 insan binlerce tahmin üretse de piyasayı sürekli olarak izleyen taraf “siz” olacağınız için 10 insan ellerindeki tüm kripto para birimlerini satsalar bile piyasa pek fazla etkilenmeyecektir. Haliyle kimse sizin elinizde 99 birim olduğunu bilemeyecek olduğundan dolayı siz her zaman bu iddiaları yanlış çıkartabilirsiniz.

Bitcoin’de aslında pek farklı durmuyor. Bitcoin’e sahip olan insanlar ellerindeki kripto paralarını her an satabiliyor veya her an alımlar fazla olduğunda daha fazla yükseliş görülebiliyor. Analistlerin bir kısmı absürt tahminler yaptığı için çoğu fiyatlanmayı tahmin edemezken, bazıları ise tam tersi olarak sadece dikkat çekme ve daha fazla ün yapabilme amacıyla doğruya yakın tahmin vermiyor.

Yatırımcılar özellikle son dönemde tahminleri doğru çıkmayan analistleri yerden yere vuruyor ve bunlara bir daha güvenmeyecek olduklarını ifade ediyor.

Peki analistler tahminlerini neye göre yapıyor?

Analistler genellikle fiyat grafiklerindeki bazı indikatörleri baz alarak, destek direnç noktalarını belirleyerek, geçmişteki fiyatlanmaları tespit ederek ve piyasadaki haberleri geleceğe göre yorumlayarak bazı çıkarımlar ve fiyat tahminlerinde bulunuyorlar. Dünyadaki birçok yatırımcı ve balina da bu çıkarımlara göre alım ve satım yaptıkları için analistler genel piyasanın nasıl şekilleneceğini bu şekilde tahmin edebiliyor. Ancak bu tahminlerin yüzde yüz tutması tabii ki özellikle kripto para piyasası gibi küçük ve oynak bir piyasada son derece zor hatta imkansız durumda.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu