Kripto HaberleriHaberlerKripto para borsaları ne kadar güvenilir?

Kripto para borsaları ne kadar güvenilir?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para borsalarının güvenliğini ele alan onlarca farklı makale bulabilmek mümkün. Zaman zaman siber saldırılar dolayısı ile yatırımcıların varlıklarını kaybetmesine neden olan kripto para borsası sahiplerinin cezalar ile karşı karşıya kalabildiği ve daha çok Asya ülkelerinde bu sorunların daha sık yaşanır halde olduğunu basına yansıyan davalardan haberdar olarak görebiliriz. Kripto para borsalarının birçok güvenlik önlemi almış olması ve yeterince fazla yatırımcıya sahip olmasına rağmen maddi açıdan zaman zaman almadıkları önlemler daha büyük kayıpları beraberinde getiren sorunlara yol açabiliyor.

Bugün yatırım yapıp yarın o yatırımı olduğu yerde bulamamak, veya farklı bir örnek ile bir banka hesabına yatırdığınız paranın ertesi gün tamamen yok olması ne kadar kötü olduğunu düşünmek bile yeterli olacaktır. Aynı durum kripto para borsalarında hesabı bulunan yatırımcılar için de geçerlidir ve eğer ki olası bir güvenlik önlemi alınmamış ise yatırım yaptığınız kripto para borsası olası saldırılara dayanıksız olabilecek olduğundan dolayı tüm yatırımlarınız sadece birkaç saniye içerisinde kripto para borsası yöneticileri duruma müdahale edene kadar yok olacaktır.

Bu ve benzeri durumlar Türkiye’de henüz yaşanmamış olabilir ancak yaşanmayacak olduğu anlamına gelmeyecek olduğundan dolayı Türk kripto para borsalarının da yeterli önlemler almaya devam etmesi gerekir. Bugün birçok ülkede bulunan kripto para borsaları yeterince önlemler almış olmasına rağmen bankalar kadar yüksek güvenlik önlemi almış tek bir tane kripto para borsası maalesef ki gösterilemez.

Bankaların teknik ve yazılım açısından kendilerine özel olarak geliştirdikleri yazılımların kripto para borsalarına oranla daha fazla güvenilir olmasının arkasında yatan sebep tek bir tuşa basarak transferlerin iptal edilebilmesi ve bu sayede banka hesaplarının güvenlik altında tutulmasıdır. Kripto para borsalarında ise aynı durum mevcut değildir ve belirli oranda güvenlik önlemleri alınırken bankalarda olduğu üzere sistemde tek bir tuşa basarak transferlerin tamamını iptal etmek veya yapılan transferi geri almak mümkün olmamaktadır.

Dikkatli hareket etmek gerekir!

Ama burada da korkulmaması gereken durum, kripto para borsalarının internete bağlı olmayan soğuk cüzdanlarda kripto paraları barındırıyor olması ve bu soğuk cüzdanlarda barındırılan kripto paralara dışarıdan kripto para borsası yöneticileri dışında hiçbir kimsenin erişemeyecek olduğunu bilinmesidir.

Bir kripto para borsasının ne kadar güvenilir olduğunu bilmek gerçekte asla imkanı olan bir netice değildir. Kripto para borsalarının güvenliklerini anlamak için ne kadar fazla yatırımcının o kripto para borsasını kullandığınız baz almakta asla doğru sonuca götürmeyecektir.

Güvenliği sağlamış olan kripto para borsaları dünyaca Coinbase ve Binance benzeri dev kripto para borsalarıdır. 1 milyon dolarlık günlük işlem hacmine sahip olan bir kripto para borsasının güvenlik önlemleri ile günlük 1 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan bir kripto para borsasının güvenliğini de asla bir tutmamak gerekir.

Güvenlik konusunda eğer ki endişeleriniz var ise büyük kripto para borsalarını tercih etmek ve bundan hemen öncesinde mevcut önlemlerin neler olduğunu site üzerinde kontrol etmek gelecekte olası güvenlik sorunları yaşamanızın önüne geçecektir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları