Kripto Para

Kripto Para Dolandırıcılıkları Neden Engellenemiyor? En Çok Kullanılan Yöntemler Neler?

Kripto para birimi dolandırıcılıklarının önüne geçmek mümkün olmadığı gibi her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor.

Bir süredir devam eden kripto para dolandırıcılığı vaka sayısındaki Kuzey Kore merkezli azalmalar yerini diğer ülkelerdeki siber saldırganlara bırakıyor. ABD ve diğer ülkelerde siber saldırıların oranı her geçen gün artarken, özellikle dikta yönetimine veya baskıcı rejimlere sahip olan ülkelerden çıkan siber saldırı atak sayıları rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. Bir süredir kripto para birimi borsalarının hacklenmemiş olması kripto para saldırıları olmuyor anlamına gelmediği için bu dönemde siber saldırıların oranları corona virüsüne bağlı sebeplerden dolayı daha bile fazla.

ABD’den gelen haberler Check Point isimli bir siber güvenlik şirketinin bugünlerde bir grup mobil siber dolandırıcılık girişimcisinin son derece büyük bir siber saldırı düzenlemeye devam ettiklerini ve dünyanın en başarılı istihbarat kurumu olan ABD’li FBI’ın adının bu siber saldırılarda kullanıldığını gösterdi. FBI adını kullanan siber saldırganların özellikle dolandırıcılık faaliyetleri için bunu yaptıkları ve kripto para ile fidye talep ettikleri belirtildi.

Siber Saldırıların Önüne Geçmek Mümkün Değil

Siber saldırganları durdurmak mümkün olmadığı sürece siber saldırıların önüne geçmek maalesef 2020 yılında mümkün değil, gelecekte hiç mümkün olmayacak. Giderek daha fazla artan siber saldırı ve saldırganların sayısının gelecek 10 yıl içerisinde rekorlar kırması, bu nedenle bugünden şirketler başta olmak üzere kullanıcıların üst düzeyde önlemler alması gerektiği tartışmasının artarak ilerlediğini görmek mümkün.

ABD ve diğer ülkelerde siber saldırıların oranı çok yüksek iken, özellikle ABD’nin siber saldırı konusunda Çin ve Rusya’ya oranla çok daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Rusya ve Çin ise yine devlet elinde yüksek siber güce sahip olan ülkeler arasında. Bu 3 ülkenin siber saldırganları engelleyemiyor olmasının sebebi ise bugün siber saldırganların sayısının oldukça çok olması ve giderek sayılarının daha fazla artıyor olmasına bağlı.

Dolandırıcıların En Fazla Kullandıkları Yöntemler Neler?

Kripto para birimi dolandırıcıları bugünlerde hiçbir şekilde engellenebilecek düzeyde değiller. Giderek sayı bakımından artıyor ve giderek daha fazla hedef büyütüyorlar. Sayıları her geçen gün artan kötü niyetli kişilerin genellikle kullandıkları ve dikkat edilmesi gereken yöntemler arasında şunlar var:

  • Ünlü birini taklit ederek açılan sosyal medya hesaplarından “daha sonra size fazlasını vereceğiz, ya da çekilişe katılmak için bu adrese kripto para yatırın” tarzında bir vaatle kripto para istemek
  • Borsa görünümlü dolandırıcı web siteleri açarak insanların sisteme para yüklemesini sağlamak
  • Bedava BTC kazanacaksınız vaadi ile web site veya başka bir yoldan kripto para istemek
  • “Bize para yatırın %100 garantili kar getirisi kazanın” gibi vaatlerle yapılan söylemler
  • “İstenmeyen birtakım görüntüleriniz elimizde, bunları yayınlamamızı istemiyorsanız kripto para ödeyin” diyerek insanları kandırma
  • 3. parti mobil uygulamalar
  • Zararlı bir takım sitelerden virüs bulaştırmak
  • 3. parti bilinmedik tarayıcı eklentileri
  • Özellikle Telegram platformu üzerinden açılan sahte profiller ile kripto para talep etme

Bir web sitesi üzerinden yatırım yapacaksanız mutlaka o siteyi daha önce internet üzerinde aratın ve güvenirliğinden emin olun.

Ayrıca eğer kolay yoldan kazanç vaat ediliyorsa veya bilindik internet siteleri dışında başka bir web sitesinde kendinizi bulursanız hemen oradan uzaklaşın.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu