HaberlerKripto Para

Kripto Para Düşmanı Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Çalışmalarını Hızlandırdı!

Rusya dijital rublenin pilot çalışmalarının başladığını açıkladı.

Finansal istikrarsızlığa neden olabileceği endişeleri nedeniyle kripto para ticareti ve madenciliğini yasaklamayı öneren Rusya Merkez Bankası, kripto paralar yerine önerdiği dijital rublenin pilot çalışmalarının başladığını açıkladı.

Merkez bankası, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) tamamen yasaklanması gerektiğini düşündüğü kripto paralara alternatif olması gerektiğini söyledi.

Merkez bankası resmi web sitesinden yaptığı açıklamada, merkez bankası ve bazı bankaların dijital ruble platformunu test etmeye başladıklarını bildirdi.

Aralık 2021’de kurulan dijital ruble platformunda 12 banka yer alıyor. Bu bankalar arasında da Rusya’nın önde gelen bankalarından Ak Bars, Alfa-Bank, Dom.RF, VTB, Gazprombank, Tinkoff-Bank, Promsvyazbank, Rosbank, Sberbank, SKB-Bank, Soyuz ve Transcapitalbank yer alıyor.

Açıklamada platformda bulunan üç bankanın hali hazırda mevcut mobil banka uygulamalarını kullanan müşterileri için dijital ruble pilot işlemlerini desteklediğini söyleyen merkez bankası, ilerleyen süreçte kalan dokuz bankanın daha dijital ruble pilot programa katılacağını belirtti.

Merkez Bankası Dijital Ruble Çalışmalarını Genişletiyor!

Dijital ruble testinin ilk aşamasında, banka müşterileri, mobil uygulamaları aracılığıyla dijital ruble platformunda bir cüzdan açarak, itibari para birimini CBDC’ye dönüştürdü.

Merkez bankası açıklamasında, “Vatandaşların hesapları arasında dijital ruble cinsinden ilk transferler başarıyla gerçekleştirildi.” dedi.

Merkez bankası testin ikinci aşamasında dijital rubleyi mal ve hizmet ödemelerinde kullanmayı planladığını da ekledi.

Dijital ruble projesi Rusya Merkez Bankası tarafından ilk olarak Ekim 2020’de tanıtılmıştı. Dijital rublenin tedavüle sokulma sürecinin değerlendirildiğini belirten merkez bankası,  “Dijital ruble, nakit ve nakit dışı ödemelerle birlikte yeni, ek bir ödeme biçimi haline gelebilir” ifadeleri kullanılmıştı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu