Haberler

Kripto Para Ponzi Programları Sanılanın Aksine İnternetten Değil, Kulaktan Kulağa Yayılıyor

Kripto para birimi ponzi programlarından Bitcoin Safiye'yi hatırlayanlarınız olacaktır, kendi kimliğini ortaya çıkarmadan 30 milyon lira toplamış ve milyonlarca insanı dolandırmıştı.

Son yıllarda ponzi programları bazen çok iyi kazançlar vaat ederek, bazen ise bir anlık ‘hata’ sonucunda insanların kandığı birer vaka haline dönüşüyor. Varlıklı yatırımcıların büyük bölümü bu tür programlara katılmazken, henüz kripto paraları bilmeyen yeni kripto para yatırımı yapacak olanlar veya kripto paralar konusunda bilgisi olmayıp daha fazla kazanç elde edecek bir yatırım aracı arayanlar ponzi çetelerinin eline düşüyor.

Ponzi çetelerini her zaman suçlamayanlar da oluyor. Bunlar programa ilk girenler ve sistem patlayana kadar paralarına servet katanlar oluyor. Örneğin 1 milyon dolar ilk yatırımı yapan kişi programdan 2 milyon dolar para ile çıkıyor ve bu kişi kazanç elde etmiş oluyor.

Ancak ponzi programları bir yerde çökmeye mahkum oluyor ve bunun sonucunda sisteme girenler büyük problemlerle karşı karşıya kalabiliyorlar.

Ponzi programlarının kulaktan kulağa yayıldığı biliniyor

Bitcoin Safiye kurbanlarını oturduğu semtte bulmuş ve 80’den fazla kişiyi Bitcoin kazancı ile kandırmıştı. İnternette hiç adı bilinmeyen Bitcoin Safiye gibi bugün binlerce insan olduğu tahmin ediliyor.

Genelde kulaktan kulağa yayılan bu tür kripto para ponzi programlarında yatırımcılar bazen akrabalarından ‘aşağılanma’ tepkisi göreceklerinden, bazen ise beklemedikleri sorunlarla yüz yüze kalabileceklerinden şikayet haklarını bile kullanmayabiliyorlar.

Unutulmamalı ki hiçbir sistem sonuna kadar kar edemez. Mutlaka bu sistem içerisinde zarar edenler de olmak zorundadır. Ve hiç kimse size yüksek kar vaatleri ile yüzde yüz garanti sunamaz. Eğer böyle bir garanti size sunuluyor ve hiç zarar etmeyeceğiniz söyleniyorsa bu gibi şeylerden uzak durulması öneriliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu