Kripto Para

Kripto Para Suçluları Yaptıkları İşlemleri Nasıl Gizliyor?

Kripto para birimi suçluları giderek daha fazla suç işliyor ama çok az sayıda suçlu yakalanabiliyor.

Kripto para yatırımcılarının sayısının giderek daha çok artıyor olması suçların daha fazla artması demek. Milyonlarca insan kripto para yatırımı yapıyor ancak ne kadarının suç işlediğinin bugün için bilinmediği tahmin ediliyor. ABD ve diğer ülkeler kripto paralarla işlenen suçların önüne geçebilmek için tüm güçleri ile çalışmalarına devam ediyor olmalarına rağmen hiçbir ülke %100 oranında kripto para suçlarını ve suçlularını engelleyemiyor.

Kripto para suçluları kendilerine özel olarak geliştirdikleri kaçış yöntemi sayesinde birçok kez yetkililerden kaçmayı başarıyor. Birçok suçlu işlem yaparak kripto para borsalarını kullanıyor ancak daha çok bilinmeyen ve merkezi belli olmayan, daha güvensiz kripto para borsalarını kullanıyor. Bazıları ise Malta merkezli bilindik kripto para borsası ile diğer Asya ülkelerinde mevcut olan kripto para borsalarından yararlanıyor.

ABD merkezli kripto para birimi borsaları genellikle suçlular tarafından kullanılmıyor. ABD’de yasaların daha aktif olması ve kripto para borsalarının ABD’li yetkililer tarafından olası bir durumda her türlü bilginin alınabileceğinin bilindik olması gibi nedenlerle Asya merkezli kripto para borsaları suçlular için en iyi seçenek oluyor.

Kendilerini çoklu işlemler ile gizliyorlar

Kripto para birimi suçluları genelde kendilerini farklı borsalarda, farklı adlar ile yaptıkları işlemler ile gizliyorlar. Bir borsada Ethereum alırken, diğerinde bunu Monero’ya, bir diğerinde ise farklı kripto para birimine çeviriyor ve çok farklı borsalarda aktif olarak birden fazla kripto para cüzdanı kullanıyorlar.

Yine de her zaman için suçluların aynı adımları takip etmiyor olması onların bulunmasını ve daha kolay tespit edilebilmesini zorlaştırmakta olan en önemli sebeplerin arasında ilk sırada yer alıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu